اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 16 جوزا , 1399

اتهام‌های سنگین و هشدارهای مکرر والی بلخ: افراد معدودی در ارگ علیه او توطئه می‌کنند

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: عطامحمد نور والی بلخ از حکومت وحدت ملی به‌شدت انتقاد کرد. او حکومت را به دامن زدن به مسایل قومی و توطئه‌چینی علیه شخصیت‌های سیاسی متهم کرد.
در یک گردهمایی که دیروز (۵ سنبله) در حمایت از «ائتلاف نجات برای تغییر» برگزار شده بود، عطامحمد نور اتهام‌های جدی به حکومت وحدت ملی و گلبدین حکمتیار وارد کرد. او قضیه‌ی آصف مهمند که مدعی است عطامحمد نور او را دستگیر کرده و پسرش گوش او را بریده است را یک توطئه خواند و آن را کار شورای امنیت یا گلبدین حکمتیار عنوان کرد.
وی خطاب به گلبدین حکمتیار که چندی قبل احمدشاه مسعود را به همسویی با پاکستان متهم کرده بود گفت: «یک‌بار به عقب نگاه کن. ببین از کجا آمدی؟ کی به تو پناه داده بود و در کجا پنهان بودی؟ بعد بیا درباره‌ی قهرمان ملی حرف بزن.»
او با اشاره به جنگ‌های داخلی و راکت‌اندازی‌ها به کابل از سوی گلبدین حکمتیار گفت: «وقتی که حکومت اسلامی به تفاهم تو به‌میان آمد راکت زده رفتی با وجودی که صدراعظم هم بودی. تو که به قصاب کابل مشهور هستی با کدام روی به کابل آمدی؟ گفته بودی امت رسول‌الله نباشم اگر یک سرباز امریکایی هم در کابل باشه مه به این حکومت بپیوندم. باز به کدام روی آمدی؟»
آقای نور قضیه‌ی آصف مهمند را توطئه‌یی از سوی ارگ عنوان کرد و گفت که با توطئه‌چینی‌های این‌چنینی و پول دادن به افراد مغرض نمی‌توانند او را از ولایت بلخ برکنار کند: «این‌که هر روز علیه والی بلخ توطئه می‌کنید که او را از ولایت بلخ برکنار کنید و به برخی‌ها پول می‌دهید، به جایی نمی‌رسد. من کسی نیستم که فراشوتی آمده باشم و با یک مکتوب تو تعیین شده باشم و با مکتوب تو از مقام ولایت بلخ کنار بروم.» این در حالی است که آصف مهمند مدعی است فرزند عطامحمد نور گوش وی را بریده است.
آقای نور با اشاره به انتخابات قبلی گفت که رییس‌جمهور با توسل به تقلب و پر کردن صندوق‌ها و پادرمیانی امریکا به مقام ریاست‌جمهوری رسید: «در انتخابات کاندیدای حزب جمعیت به پیروزی رسیده بود ولی بعدا با توطئه‌ی خارجی‌ها نتیجه‌ی انتخابات را قبول نکردی و صندوق‌ها را پر کردی. ما مصلحت را در نظر گرفتیم و این انعطاف ما برای حفظ ثبات کشور بوده است.»
وی نیز گفت که افراد معدودی در ارگ سعی دارند با توطئه‌چینی علیه او نقشش را در انتخابات بعدی کمرنگ کنند.
آقای نور از جامعه‌ی جهانی نیز خواست که از همسویی با افرادی که تلاش دارند دامنه‌ی قلمرو طالبان در کشور را پهن‌تر کنند حمایت نکنند و خواسته‌های ملت افغانستان را در نظر بگیرند: «به دوستان بین‌المللی خود هم می‌گوییم که فریب نخورید و حرف چند تا ارگ‌نشین مفت‌خور را قبول نکنید. شما می‌خواهید در پی حرف پنج نفر بروید یا در پی حرف یک ملت ۳۵ میلیونی که با هم هم‌نظر و هم‌فکر هستیم؟»
پس از پیوستن گلبدین حکمتیار به روند صلح تنش‌ها بین او و حزب جمعیت اسلامی بیشتر شده است. گلبدین حکمتیار به‌تاریخ ۲۸ اسد سال روان در دیداری با بزرگان ولایت بدخشان اظهار نظر جنجال‌برانگیزی کرد. او اتهام‌هایی بر سران پیشین و اکنون حزب جمعیت وارد کرد.
حکمتیار گفته که هم‌اکنون والي دولت و والي طالب در بدخشان عضو جمعيت هستند. او همچنان گفته که احمدشاه مسعود زماني كه در ميدان شهر به ملاقات طالبان رفت، گفت كه برادران او در آی‌اس‌آی به او اطمينان داده كه طالبان عليه آن‌ها نيستند. پیش از آن نیز حکمتیار گفته بود که هیچ‌کسی در انتخابات بعدی تا از حمایت حزب اسلامی برخوردار نباشد پیروز نخواهد شد.
سران حزب جمعیت در واکنش به اظهارات حکمتیار، او را «تسلیم‌شده» عنوان کرده و نیز او را به دامن‌زدن به مسایل قومی و زبانی متهم کرده بودند.

مشاهده در منبع اصلی