اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

شرکت لبنانی که با تشویق برادر خانم رییس‎جمهور به افغانستان آمده، پروژه‌ها را دِرَو می‌کند

به گزارش افغان خبر،

خبرگزاری پژواک به‌تازگی گزارش تحقیقی‌یی را زیرنام «ابهام در چگونگی قراردادهای دولتی با یک شرکت لبنانی در کابل» کار کرده که روزنامه‌ی اطلاعات روز به اختصار آن را گزارش کرده است.
یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که شرکت لبنانی «خطیب و العالمی» به‌صورت ناگهانی در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کند و در جریان دو سال گذشته موفق می‌شود حداقل قراردادهای هفت پروژه را اخذ کند که روند واگذاری این پروژه‌ها به این شرکت مبهم و غیرشفاف بوده است. همچنان این شرکت قرار است چندین پروژه‌ی دیگر را نیز تصاحب کند.
شرکت خطیب و العالمی یک شرکت لبنانی از کشور رولا غنی، خانم رییس‎جمهور غنی است و براساس این گزارش، به تشویق ریاض سعاده، برادر خانم رییس‌جمهور و احمد ولی شیرزی، معین تخنیکی وزارت فواید عامه (آقای شیرزی در دوران تحصیلی در دانشگاه امریکایی بیروت در لبنان هم‌دوره و دوست ریاض سعاده بوده است) در افغانستان به فعالیت آغاز کرده است.
گزارش به‌نحوی نشان می‌دهد که ارتباط مالکان این شرکت با برادر خانم غنی و از این طریق برقراری ارتباط با خانم غنی و مقام‌های دیگر در دولت افغانستان و تأثیرگذاری این امر بر موفق شدن در اخذ قراردادها، آن‌هم از طریق «منبع واحد» بی‎تأثیر نمی‎تواند باشد.
شرکت «خطیب و العالمی» که در اسناد نهادهای دولتی افغانستان با نام‌های مختلف معرفی شده است، بر اساس اسناد این گزارش، سال گذشته (۱۳۹۵) با ارائه‌ی درخواست به سفارت افغانستان، در شهر عمان پایتخت اردن (همسایه‌ی لبنان) به‎خاطر دریافت جواز کار در افغانستان اقدام کرده است.
وزارت امور خارجه‌ی افغانستان در ۷ حوت ۱۳۹۵ با استناد به نامه‌ی سفارت افغانستان در اردن، این شرکت را به وزارت تجارت و صنایع برای دریافت جواز معرفی می‎کند و در۱۰حوت ۱۳۹۵، شرکت مذکور جواز کاری خود را با نام «شرکت مشورتی انجنیری خطیب و علمی» (تفاوت نام)، از اداره‌ی حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان (آیسا) اخذ کرده است.
در حالی‌که گرفتن پروژه از سوی شرکت‌ها شرایط خاص خود را می‌طلبد و روند قانونی باید طی شود، اما این گزارش نشان می‌دهد که شرکت خطیب و العالمی توانسته قرارداد چندین پروژه را بدون داوطلبی از طریق «منبع واحد» و حتا برخی از قراردادها را پیش از اخذ جواز فعالیت، به‌دست آورد.
وساطت برادر بانوی اول و معین تخنیکی وزارت فواید عامه
احمد ولی شیرزی، معین تخنیکی وزارت فواید عامه اظهارت مبنی بر این‌که برادر بانوی اول صاحب شرکت خطیب و العالمی است را بی‌بنیاد خوانده و در عین حال گفته که: «شرکت خطیب و العالمی به تشویق خودم و با تشویق برادر بانوی اول پروفسور ریاض سعاده (Riad Saade)، حاضر شد تا به افغانستان بیاید و من افتخار می‌کنم که خطیب و العالمی به افغانستان آمده است تا کار‌های طرح و دیزاین را پیش ببرد و آنان نیز علاقه‌مندی دارند.»
احمد ولی شیرزی افزوده که با ریاض سعاده، زمانی که با ده‌ها محصل دیگر افغان در دانشگاه امریکایی بیروت (لبنان) هم دوره بود، آشنا شد و دوستی‌شان تا اکنون ادامه دارد.
به گفته‌ی او، برادر رولا غنی در شرکت خطیب و العالمی کار نمی‌کند، اما به‌دلیل وابستگی به زادگاهش (لبنان) با مسئولان این شرکت لبنانی رابطه‌ی خوبی دارد.
رییس‎جمهور غنی و رولاغنی نیز در دانشگاه بیروت درس خوانده‌اند و در آن زمان، مسئولان شرکت خطیب و العالمی (منیر الخطیب و زهیر العالمی) نیز در این دانشگاه تدریس می‌کردند.
اخذ پروژه قبل از گرفتن جواز
یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که اداره‌ی تدارکات ملی، شرکت خطیب و العالمی را در ۲۴ جوزاى ۱۳۹۵ هجری شمسی برای به‌دست آوردن پروژه، به شهرداری کابل معرفی کرده است.
در مکتوب این اداره آمده که شهرداری کابل می‌تواند پروژه‌ی طراحی سرک «گردنه‌ی سخی» در مرکز شهر کابل را به این شرکت بسپارد.
در حالی‌که هنوز جواز کار داخلی خطیب و العالمی از سوی وزارت تجارت و صنایع صادر نشده است، اداره‌ی تدارکات ملی این شرکت را این‌گونه برای دریافت پروژه به شهرداری معرفی کرده است: «شاروالی کابل صلاحیت دارد با شرکت «خطیب الحلمی» (تفاوت نام) از روش «منبع واحد» استفاده کند.»
این شرکت حدود یک سال قبل از اخذ جواز فعالیت، چهار قرارداد را فقط براساس مکتوب کمیسیون تدارکات ملی به‌دست آورده است. رییس‌جمهور غنی رییس کمیسیون تدارکات ملی است و تمام نشست‌های این کمیسیون در مورد تایید و رد پروژه‌ها تحت نظر وی برگزار می‌شود.
این پروژه‌ها شامل پروژه‌ی طراحی سیستم احداث ۱۱۱ کیلومتر بس‌های شهری (متروبس) به ارزش بیش از ۲۸ میلیون افغانی؛ قرارداد پروژه‌ی دیزاین بیش از ۲۰ کیلومتر جاده در شهرکابل از جمله جاده‌ی سرای شمالی به‌ارزش بیش از ۲۶ میلیون افغانی؛ قرارداد پروژه‌ی امور سروی و دیزاین پل پاچا و پل شینه به‎ارزش ۱۵ میلیون افغانی؛ دیزاین تقاطع‌های جاده‌های کابل که باعث ازدحام شده به ارزش ۱۱ میلیون افغانی، می‌باشد.
«منبع واحد»، روشی است که براساس آن تهیه و تدارک اجناس، خدمات و امور ساختمانی بدون داوطلبی و به‎طور مستقیم با یک شرکت خاص صورت می‌گیرد.
تمام پروژه‌هایی که تاکنون شرکت خطیب و العالمی گرفته است (چهار پروژه از شهرداری کابل قبل از دریافت جواز کار از وزارت تجارت و صنایع و پروژه‌ی بزرگ طرح و دیزاین مجتمع اداری در کابل، از وزارت شهرسازی و مسکن بعد از دریافت جواز کار) از طریق روش «منبع واحد» بوده است.
پروژه‌ی طرح و دیزاین مجتمع اداری کابل که بزرگترين قرارداد ساخت ماسترپلان مجتمع اداری نهادهای دولتی می‌باشد، در ساحه‌ی دارالامان به هزینه‌ی بیش از ۱۵ میلیون دالر با اين شرکت لبنانی در ۲۷ جوزاى سال ۱۳۹۶ هجری شمسی امضا شد.
شهرداری کابل در مورد چگونگی واگذاری چندین پروژه به این شرکت لبنانی به پژواک گفته است: «به اساس مکتوب شماره ۱۱۲۷ که به‌تاریخ ۴ اسد ۱۳۹۵ از سوی کمیسیون تدارکات ملی به شاروالی هدایت داده است که تمام پروژه‌های دیزاين خویش را از طریق روش منبع واحد، به کمپنی خطیب و العالمی طی‌مراحل نماید.»
نیلوفر لنگر، سخن‌گوی وزارت شهرسازی و مسکن گفته که شرکت خطیب و العالمی به‌دلیل سابقه‌ی کاری و توانای‌های خود پروژه‌ی ساخت ماسترپلان مجتمع اداری نهاد‌های دولتی در ساحه‌ی دارالامان کابل را به‌دست آورده است.
خانم لنگر، هرگونه ارتباط خانوادگی مسئولان خطیب و العالمی با بانوی اول کشور را رد کرده است.
در حالی‌که، شهرداری کابل و وزارت شهرسازی و مسکن از «هدایت کمیسیون تدارکات ملی» در استفاده از روش منبع واحد به‌عنوان دلیل واگذاری پروژه‌های مذکور به خطیب و العالمی نام می‌برند، اما سهیل کاکر، مشاور استراتژیک اداره‌ی تدارکات ملی گفته است: «این فیصله‎ی کمیسیون تدارکات ملی است و به هدایت رییس‌جمهور که ریاست کمیسیون را به عهده دارد، صورت گرفته است».
آقای کاکر در عین حال، احتمال تأثیر عوامل سیاسی بر واگذاری پروژه‌ها به شرکت خطیب و العالمی را رد نکرده و گفته: «شرکت خطیب و العالمی، شریک استراتژیک حکومت افغانستان است و در پروژه‌های طرح و دیزاین، با حکومت همکاری می‌کند.»
کاکر افزوده که تاهنوز اسناد و شواهدی در اختیار این اداره قرار نگرفته است که نشان دهد مسئولان این شرکت با یکی از مقام‌های حکومت و یا بانوی اول وابستگی خانوادگی دارند.
هوسی ظهوری، مسئول مطبوعاتی دفتر بانوی اول نیز اتهام وابستگی خانوادگی رولا غنی با مسئولان شرکت مذکور را رد کرد.
احتمال اخذ قراردادهای دیگر
در حالی‌که چگونگی واگذاری هفت پروژه به شرکت خطیب و العالمی مبهم است، منابع مختلف از واگذاری چندین پروژه‌ی دیگر به این شرکت خبر داده‌اند.
یک منبع در شهرداری کابل به پژواک گفته که قرار است به‌زودی سه پروژه‌ی دیگر نیز از طریق روش منبع واحد و بدون طی‌مراحل داوطلبی، به این شرکت واگذار شود.
احمدولی شیرزی، معین تخنیکی وزارت فواید عامه گفته که شرکت خطیب و العالمی باوصف این‌که تاکنون دفتر کاری‌اش را در کابل ایجاد نکرده، در داوطلبی طرح و دیزاین سرک حلقوی کابل، طرح و دیزاین خط دوم شاهراه کابل- لوگر، طرح و دیزاین تونل سالنگ، و طرح و دیزاين بخش سوم تا ششم شاهراه قیصار-لامان شرکت کرده و به‌دلیل این‌که نسبت به دیگر داوطلبان نمره‌ی خوبی گرفته است، احتمال می‌رود برنده شود.

مشاهده در منبع اصلی