اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

عطا محمد نور: ارگ مجبور نکند که مشروعیتش را زیر سوال ببریم

به گزارش افغان خبر،
عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان و رئیس شورای اجرایی حزب جمعیت اسلامی به دولت مرکزی این کشور اخطار داده و گفته که می‌تواند مشروعیت آنان را زیر سئوال ببرد و “به دلیل داشتن حمایت مردمی” اگر مجبور شود کاری خواهد کرد که آنان “خواب آرام نداشته باشند”.
آقای نور، به ارگ ریاست جمهوری افغانستان اخطار داد که او را مجبور نکند که علمای افغانستان و خارج از افغانستان را جمع کند و درباره مشروعیت و ارزش‌های دینی زمامداران افغانستان بحث کند. او همچنین تهدید کرد: کاری نکنند که تمام اسرارشان را فاش کنم.او گفت که در جامعه نفوذ دارد و فردی نیست که به “جنگ چریکی رو آورد و بعد در غار پنهان شود” و بعد نیروهای بین‌المللی بیایند و او را دستگیر کنند.
او اعتراض کرد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و گروه طالبان روز تا ‌روز رشد می‌کنند و کسانی که در ارگ ریاست جمهوری افغانستان هستند هیج برنامه امنیتی و اقتصادی ندارند و هر روز افتراق قومی را در این کشور بیشتر می‌کنند.آقای نور به آنان اخطار داد که کاری نکنند که در ارگ خواب آرام نداشته باشند.ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش گفته که آقای نور خود بخشی از حکومت است و در مورد حرف‌های او نظر خاصی ندارد.

آقای نور ارگ ریاست‌جمهوری و شورای امنیت افغانستان را به توطئه‌چینی علیه خود متهم کرد و گفت دلیلش این است که “پای ما رابلرزانید تا در انتخابات بعدی نقش نداشته باشیم”.انتخابات بعدی ریاست جمهوری افغانستان قرار است حدود دو سال دیگر برگزار شود.والی بلخ همچنین با لحنی تند از سخنان اخیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان انتقاد کرد. او گفت که حزب جمعیت اولین حزبی بود که از آمدن آقای حکمتیار و پیوستنش به حکومت وحدت ملی استقبال کرد، اما آقای حکمتیار حالا با حرف‌هایش به این حزب می‌تازد. آقای حکمتیار در اجتماع هوادارانش در کابل احمد شاه مسعود، فرمانده درگذشته ارشد جمعیت اسلامی را به داشتن رابطه با “آی‌اس‌آی” سازمان اطلاعات پاکستان در زمان طالبان متهم کرده بود.او خطاب به آقای حکمتیار گفت: “تسلیم شده، مطابق ماهیت‌اش حرف می‌زند. باید عقبه‌ات را ببینی. کجا پنهان بودی، کدام کشور جیره‌ات را می‌داد و چطور زندگی‌ات می‌گذشت. یک کم گذشته‌ات را ببین بعد به شخصیت‌های ملی، احزاب و اقوام دیگر بتاز”.آقای نور همچنین گفت که آقای حکمتیار سال‌ها در ایران بود و از دولتش کمک مالی دریافت می‌کرد ولی حالا بر ضد ایران حرف می‌زند و او را متهم به حمایت از ایران می‌کند.والی بلخ درباره متهم شدن پسرش به زخمی کردن گوش آصف مهمند، معاون شورای ولایتی بلخ و از منقدان والی بلخ گفت که این کار را پسرش انجام نداده است.ده روز پیش محمد آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ مدعی شد که پس از بازداشت در فرودگاه مزارشریف، از سوی عطا محمد نور، والی بلخ، پسرانش و محافظانش مورد لت و کوب قرار گرفته است و گوشش را هم یکی از پسران والی بلخ با دندان کنده است.حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در مورد بازداشت محمد آصف مهمند در فرودگاه مزارشریف با لحنی تند هشدار داده و گفته بود که آقای مهمند در”حمله وحشیانه افراد مسلح والی بلخ” بازداشت شده است.حزب اسلامی و حزب جمعیت اسلامی از احزاب رقیب در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی بودند. این احزاب گروه‌های اصلی مجاهدین بودند که پس از سقوط دولت دکتر نجیب‌الله در اوایل دهه ۱۳۷۰ وارد جنگ‌های خونینی با هم شدند.

مشاهده در منبع اصلی