اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

درآمد دولت افغانستان ‘۱۰ درصد افزایش یافته’

به گزارش افغان خبر،
وزارت مالیه/دارایی افغانستان اعلام کرده که درآمد این کشور در شش ماه نخست سال مالی ۱۳۹۶نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۹.۷ درصد افزایش یافته است.
نجیب الله همدرد، معاون ریاست گمرکات وزارت مالیه امروز یکشنبه پنجم سنبله/شهریور در یک نشست خبری در کابل گفت که در شش ماه نخست سال ۷۶.۵ میلیارد افغانی (حدود ۱.۱ میلیارد دلار) جمع آوری شده که ۴۷ درصد آن از بخش گمرکات به دست آمده است.به گفته وی، وزارت مالیه برای تمام سال مالی جاری ۱۵۳ میلیارد افغانی (حدود ۲.۲ میلیارد دلار) درآمد پیش بینی کرده است. درآمد این کشور در سال گذشته مالی حدود ۱۴۰میلیارد افغانی (حدود ۲.۰۴ میلیارد دلار) بوده است که پیش بینی آنها ۱۳۲ میلیارد افغانی (حدود ۱.۹۲ میلیارد دلار) بوده است.
وزارت مالیه می‌گوید با “آوردن اصلاحات اداری، سیستمی، ساده‌سازی پروسه‌ها، استخدام کارکنان متعهد و منفک کردن مامورین دارای مشکل” توانسته‌اند عواید دولت را افزایش دهند. به گفته آقای همدرد، نصب ترازوهای کامپیوتری در شماری از دروازه‌های گمرکات در کاهش فساد و افزایش عواید تاثیرگذار بوده است. به گفته او برای کارآمدی بیشتر سیستم مالی، لازم است در کنار تغییر در رهبری ادارات و افزایش ظرفیت‌های منابع بشری، در تمام دروازه‌های گمرکات ترازوی کامپیوتری، دوربین و اسکنر هم نصب شود. فساد مالی گسترده، مسدود شدن شمار زیادی کارخانه‌های تولیدی، خروج میزان درشت از سرمایه‌ها به خارج کشور به دلیل ناامنی و محدود شدن کسب و کار درآمدزا در افغانستان، از عوامل اصلی به دست نیامدن درآمد حقیقی دولت افغانستان محسوب می‌شود.وزارت مالیه می‌گوید این اداره در بخش تنفیذ قانون در گمرکات یک همکار تاثیرگذار برای نهادهای امنیتی است. آقای همدرد گفته است که در جلوگیری از ورود مواد غیر قانونی نظیر برخی تیزاب‌هایی که در ساخت مواد انفجاری و تهیه مواد مخدر نقش دارند، گمرکات وزارت مالیه همپای نهادهای امنیتی تلاش می‌کند.به گفته معاون گمرکات این وزارت تنها در ماه جوزا/خرداد ۱۰ تن مواد منفجره را در گمرگ گذرگاه ترخم در مرز مشترک افغانستان با پاکستان کشف و ضبط کرده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی