اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 11 جوزا , 1399

از حملۀ شدید لفظی نور به حکمتیار تا هشدار به حکومت؛ تو که قصاب کابل هستی به کدام روی به کابل آمدی؟

به گزارش افغان خبر،
عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گلبدین حکمت‌یار را قصاب کابل خوانده به حکومت نیز هشدار داده گفت که بیش از این حق‌ما را نخورند.
آقای نور که پس از چاشت روز یک‌شنبه(۵ سنبله) در مراسم حمایت مردم سمنگان از شورای ایتلاف نجات افغانستان صحبت می‌کرد، خطاب به گلبدین حکمت‌یار گفت که همه می‌دانند در کدام کشور بودی، زیر سایۀ کی بودی و در کجا پنهان بودی.
اخیرا گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی طی سخنانی به احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان تاخته و او را مامور استخبارات پاکستان خوانده و سخنان دیگری را نیز بیان داشت که واکنش‌های شدیدی را در پی داشت.
عطا محمد نور خطاب به رهبر حزب اسلامی گفت مزدور خو تو هستی، تو دانی و خدا مگر کسی نمی‌داند زیر سایۀ کی بودی، از کجا تمویل می‌شدی، در کجا پنهان بودی و فامیلت در کجا زنده‌گی می‌کرد؟ به کلَگی آیینه‌وار معلوم است.
والی بلخ در اضافه گفت که در دوران جهاد ۶۵ درصد حق تمام مجاهدین را گلبدین حکمت‌یار از پاکستانی‌ها و امریکایی‌ها می‌گرفت و جز جنگ داخلی وظیفۀ دیگر نداشت. او گفت وقتی حکومت اسلامی به میان آمد، تو(گلبدین) حکومت را یک روز هم آرام نمانی و راکت زده رفتی، در حالی که صدراعظم هم بودی.
آقای نور این را هم گفت که تو که به نام قصاب کابل مشهور هستی به کدام روی به کابل آمدی و وقتی گفتی تا یک سرباز امریکایی باشد می‌جنگی و علیه نظام جهاد اعلام کرده بودی به کدام روی به کابل آمدی.
او افزود:” تو که جهاد اعلام کرده بودی حالا ما چی رقم مسلمان خوب شدیم از نظر تو که جهاد علیه ما را پس گرفتی. بی‌شرمانه آمدی زیر بیرق همین نظام زنده‌گی می‌کنی…‌ در کل قومندان‌هایت یک دزد داری به نام میرویس در بغلان که زغال سنگ می‌کشد یا راه را می‌گیرد… یا زردار قومندانی که بیست سال در لندن آن را چیزی گفتن نمی‌توانم.”
نور به آقای حکمت‌یار گفت که هر روز تو می‌آیی سر قوم گپ می‌زنی و آن‌سو اختلافات غلجایی و درانی را راه‌انداختی و در این راستا مخفیانه کار می‌کنی که همۀ مردم افغانستان می‌دانند. سرپرست جمعیت اسلامی اضافه کرد که این‌طرف اقوام دیگر را به میان می‌آوری، فارسی و دری را به میان می‌آوری، گاهی استاد ادبیات می‌شوی و گاهی از قدرت افغانستان گپ می‌زنی و خودت در پشت دیوارهای کانکریتی نشستی می‌گویی اجازه نمی‌دهی که چنین و چنان شود، از کدام آدرس اجازه نمی‌دهی.
نور خطاب به گلبدین گفت من نمی‌خواستم زبان در بارۀ تو که تسلیم شدی باز کنم اما ضد ایران و ضد شیعه گپ می‌زنی، چون از کشورهای ضد ایران پول می‌گیری و تویی که در ایران چهارسال را به سر بردی از آب و نان و هوا و پول ایران استفاده کردی، بهترین تعمیر را تو استفاده کردی و به‌ترین دفترها را داشتی حالا ضد ایران گپ می‌زنی، انسان هم کمی وجدان داشته باشد.
در همین حال احمدضیا مسعود، معاون پیشین ریاست جمهوری و وزیر پیشین دولت در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب در این مراسم گفت که ما از حکمت‌یار صاحب این توقع را نداشتیم که بعد از این‌که آمد کارهایی بکند و چیزهایی از زبانش شنیده شود که در مطابقت با شرایط فعلی کشور نباشد.
مسعود گفت این جنگ قبایل و قومی نیست، مبارزۀ سیاسی است و اگر رهبر سیاسی هستی و معتقد به خود هستی، لطفا برنامه‌هایت را معرفی کن که چی برنامۀ سیاسی داری.
او گفت به دشنام و تحریک نمی‌شود، هرقدر که برچسب‌بزنی، این را مردم افغانستان قبول نمی‌کنند و به حیث یک رهبر جهادی کاری نکن که در حالی‌که متهم به لقبی هستی که “همیش می‌خواهی در افغانستان بی‌ثباتی باشد”، سبب نفاق و شقاق در کشور شود.
هشدار عطا محمد نور به حکومت
در همین حال عطا محمد نور به حکومت وحدت ملی به خاطر آن‌چه از جانب والی بلخ توطیه گفته می‌شود، هشدار داد که از آن دست بردارند.
او گفت، به حکومت هشدار می‌دهیم که در پی توطیه نباشد و دست از توطیه بردارد، چون ما از توطیه ترس نداریم و وضعیت را بدتر از این نکند؛ این هم هشدار است هم اخطار.
نور گفت ما وحدت ملی را دوست داریم، نظام صالح را دوست داریم و هم‌چنان که ۱۶ سال خدمت کردیم، ما را مجبور نسازید و حق ما را اضافه‌تر تلف نکنند که به ما قابل قبول نیست.
احمدضیا مسعود نیز گفت که کسانی می‌خواهند ایتلاف نجات افغانستان را به شکست مواجه سازند و هرروز گروه‌هایی گاهی می‌روند در ترکیه پیش جنرال دوستم، گاهی می‌آیند پیش محمد محقق، با وعده‌ها توطیه می‌سازند و در یک کلینیک گوش یک نفر را می‌برند و می‌گویند در مزار شریف بریده شد.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز عطا محمد نور گفته بود که مشاور امنیت ملی رییس جمهور و رییس عمومی امنیت ملی در پی توطیه علیه او هستند.
این اظهارات در جریان تنش‌های والی بلخ با آصف مهمند یک عضو شورای ولایتی بلخ مطرح شد که پس از بازداشت وی توسط افراد والی بلخ، یک گوشش بریده شده بود و ادعا کرد گوشش را پسر والی بلخ با دندان کنده‌است و بعدا هیئتی به همین هدف برای بررسی این قضیه موظف شد و هنوز نتیجۀ تحقیق مشخص نیست.

مشاهده در منبع اصلی