اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 12 جوزا , 1399

فعالیت بیش از 400 مرکز دینی بدون جواز در هرات

به گزارش افغان خبر،

مولوی کروخی: بیش از 400 مرکز دینی بدون جواز در هرات فعالیت می‌کنند.

افزایش رو به رشد مراکز دینی که فاقد جواز رسمی اند، مردم هرات را نگران کرده است.

به قول مولوی جلال الدین کروخی یکی از مراکز دینی فاقد مجوز رسمی، مدرسه دارالعلوم هرات است که اخیرا کارمندان ریاست امنیت ملی فردی را به ظن دست داشتن در حملات تروریستی از آنجا بازداشت کرده‌اند.

به نوشته مولوی جلال الدین کروخی سرپرست ریاست ارشاد حج و اوقاف هرات می‌گوید حدود 400 مرکز دینی در مرکز شهر و ولسوالی‌های پانزده گانه بدون داشتن مجوز فعالیت می‌کنند. این امار فقط مخصوص ولایت هرات می باشد به این ترتیب شاید در کل افغانستان چند هزار مدرسه بدون جواز و خارج از کنترل دولت فعالیت داشته باشند که این خود خطر بزرگی در پیدایش افراط گرایی می باشد.

به نوشته رسانه های داخلی، آقای کروخی می‌گوید بیشتر این مراکز در ولسوالی‌ها و مناطق دور دست فعالیت دارند و آنان بخاطر مشکلات امنیتی نمی‌توانند بر این مراکز کنترل داشته باشند.

مسوولان در ریاست ارشاد حج و اوقاف می‌گویند به‌خاطر مشکلات مختلف از جمله ناامنی‌ها به این مراکز دینی کنترل ندارند. برخی از کار شناسان سیاسی می‌گویند که گسترش مراکز دینی در ولایت هرات باعث افزایش افراط گرایی دینی در این ولایت شده‌ است.

نثار احمد مصدق یکی از کارشناسان سیاسی می‌گوید اگر دولت افغانستان این مراکز کنترل نکند پای گروه‌های تروریستی به این مراکز کشانده خواهند شد و دامنه ناامنی‌ها گسترش خواهند یافت. مدرسه دارالعلوم هرات جایی که کارمندان ریاست امنیت ملی فردی را به اتهام طرح حملات تروریستی بازداشت کرده‌اند از سوی مولوی جلیل الله مولوی زاده اداره می‌شود.

تمام مدارسی که در هرات مجوز رسمی ندارند و دولت بالای آنها کنترل ندارد خطر افراط گرایی و بالاخره زمنیه فعالیت های تروریستی را فراهم می سازد. اینک زنگ خطر به صدا درآمده است.

منجم زاده

مشاهده در منبع اصلی