اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 14 اسد , 1399

چه کسی پاسخگوی کشتار های جمعی است؟

به گزارش افغان خبر،

چند روزی از فاجعه مسجد جوادیه هرات و ولسوالی میرزاولنگ نمی گذرد که مسجد امام زمان در کابل مورد تهاجم مهاجمان انتحاری قرار می گیرد و بیش از یکصد تن از هموطنان نمازگذار ما کشته و زخمی می شوند.
عطا محمد نور والی بلخ، می گوید مسوول قتل عام مردم در ولایت سرپل حکومت است. عطا محمد نور، والی بلخ از ناتوانی سران نهادهای امنیتی انتقاد کرده و حکومت را مسوول قتل عام مردم در ولایت سرپل می داند. آقای نور تاکید کرده است که ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی نرسیدن به موقع کمک امنیتی از سوی حومت مرکزی و نبود دکترین نظامی معقول باعث شده اند تا چنین فاجعه هایی در ولایت سرپل رخ دهد. والی بلخ به دولت هشدار می دهد که در آوردن اصلاحات در نهادهای امنیتی باید تلاش صورت گیرد در غیر آن روحیه دشمن بیشتر از پیش تقویت خواهد شد. طالبان در روزهای گذشته در منطقه میرزا ولنگ در ولایت سرپل دست به قتل عام مردم زده که در آن ده ها تن از باشنده های ای منطقه کشته شده است. اما سوال اینجا است که پاسخگوی قتل عام ملکی ها کیست. دولت یاهراس افکنان؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سیدعلیرضا محمودی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «خط کابل» گفت: اشرف غنی متاسفانه بعد از هر حادثه ای که اتفاق افتاد و در آنجا هم وطنانمان قربانی شد و به شهادت رسید و خانواده هایی داغدار شد، می آیند و حرف از انتقام می زنند. آیا انتقام حوادث قبلی مانند چهارراه زنبق گرفته شد؟ آیا انتقام حوادث کابل گرفته شد؟ انتقام مسجدالزهرا و جوادیه هرات گرفته شد؟ و یا انتقام صدها حادثه ای که در آن خون جوانان ریخته شده است گرفته شد؟

وی ادامه داد: متاسفانه رییس جمهور ما و رهبران ما بیشتر شعار می دهند و همیشه دولت به یک شکلی، به خاطر بی کفایتی در مسوولین نهادهای امنیتی، بی توجهی و بی تدبیری ها، زمینه قتل و کشتار و فاجعه را فراهم می کند و زمانی که مخالفان مسلح حکومت و دشمنان مردم افغانستان مردم را به خاک و خون کشیدند و ساحاتی از کنترل دولت خارج شد، مردم آواره شدند و تمام دار و ندار و زندگی شان را که از دست دادند آنوقت رییس جمهور می آید پشت تریبون می گوید که من انتقام می گیرم و زمینه را هم برای دشمن آماده می سازد.

محمودی، در خصوص هشدارها درمورد میرزاولنگ به حکومت بیان داشت: از پیش از یک سال به این طرف همیشه این تذکر داده شده بود و این صداها بلند شد که مناطقی مانند میرزا ولنگ مناطق آسیب پذیری است مناطقی است که در اینجا دشمن برنامه دارد و از سه سال به این طرف ولسوالی کوهستانات سرپل مرکز امنی برای طالب و داعش و گروه های مخالف که حکومت قرار گرفته بود و چندین بار به رییس اجرایی از طریق معاونش گفته می شود نهادهای امنیتی کاملا در جریان هستند که یک منطقه ای با بیش از هشتصد خانوار، در دل دشمن مقاومت کردند و به آنها هیچ کمکی نمی شود. چهل و هشت ساعت کسانی که در میرزا و لنگ بودند مقاومت می کنند، با تمام داشته های خود می ایستند ولی در چهل و هشت ساعت به هیچ وجه از طرف حکومت کمکی به آنها نمی رسد و اینها تا آخرین گلوله مقاومت می کنند و در نهایت همه کشته می شوند و امروز ما شاهد این هستیم که بیش از سه هزار از هموطنان ما و شما به هر طرف آواره هستند و خانه و کاشانه و همه چیزشان را از دست داده اند وبسیاری از عزیزان خود را از دست داده اند، حالا حکومت بعد از سه روز آمده و به نیروهای حکومت اعلام کرده است که بروند این ولسوالی را پس بگیرند. دوباره پس گرفتن این قریه و منطقه آن هم با خانه هایی خراب شده و تبدیل شده به قبرستان دیگر چه به درد مردم می خورد. به این دلیل، حکومت همیشه با ضعف و بی تدبیری هایش زمینه را آماده می کند همینطور در غور در لولاج و در دیگر نقاطی که ما در تیبره داریم. در این مناطق دشمن می رود مناطقی را که سال های سال نتوانسته بود طالبان را بگبرد، به راحتی می گیرد. بعد از آن سر و صداهایی از کابل بلند می شود که ما پس می گیریم.

وی، در خصوص صحبت های عطانور درباره فساد در نیروهای امنیتی بیان داشت: آقای عطانور به عنوان والی ولایت بلخ و به عنوان یکی از چهره های تاثیرگذار در سیاست افغانستان بحث شان واضح و روشن بود. اینکه در ارگ و در رهبری سکتور امنیتی افغانستان مشکل وجود دارد. ولی ما این را همگی می دانیم که سربازان این کشور و جان بر کفان در هر سنگری می جنگند و هر روز متاسفانه شاهد این بودیم که چند روز پیش آماری که ارایه شد تلفات نیروهای امنیتی و سربازان ما بالا است است و بالا هم می رود. صحبت های آقای نور به هیچ وجه طرف صحبت شان این سربازان نیست. طرف صحبت آنها مسوولین بی کفایت رهبری نهادهای امنیتی و خصوصا اقدامات ناسنجیده ارگ است.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی