اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 16 جوزا , 1399

بانیان جنگ های مذهبی و قومی

به گزارش افغان خبر،

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، تروریستانی که دست به کشتار مذهبی و هدف قرار دادن قومیتی خاص در افغانستان می زنند آن داعشی نیست که سوریه و عراق را به نابودی کشاند بلکه از دل طالبان با نامی جدید در پی به سرانجام رساندن اهدافی است گره خورده با منافع طالب و نفوذی های درون حکومتی.

رویدادهای زنجیره ای که با حمله خونین دوم اسد سال گذشته آغاز و هر از چند گاهی تجمع قومیتی و مکان مذهبی را هدف قرار می دهد با نام داعش سعی دارد تا از طالبان، چهره ای تلطیف تر نشان دهد.

از جانب دیگر، طالبان بزرگترین گروهی تروریستی در کشور است که براساس منافع امریکا روزی شکل و دیگر روز به بهانه مبارزه با تررویسم مورد هدف قرار گرفت، هرچند جنگی که از سال 2001 در جریان می باشد روی دیگری قدرت یابی این گروه بوده و منفعت های که امریکا از به انزوا کشاندن رقبای منطقه ای تا تجارت مواد مخدر کسب کرد.

گروه داعش که بنا به تبلیغات طالبان در نقطه مقابل این گروه قرار دارد همان نیروهای از درون آنان برای انجام اهدافی می باشد به مانند دامن زدن به اختلاف های مذهبی و قومی که با کشتارهای بی رحمانه و فیجع همراه باشد.

هرچند از حکومت گرفته تا طالبان سعی بر بزرگ جلوه دادن تهدید طالبان دارند اما با نگاهی به گذشته پی می بریم که همبستگی گروه های افراط گر از دیرباز بوده و هست، گلبدین حکمتیار قبل از پیوستن به توافقنامه صلح آشکارا نیروهای خود را تشویق به حمایت و همکاری با داعش در کشور کرد و در پیامی نوروزی سال 92 قوم هزاره را تهدید به نابودی می کند و هیچ ابایی از علنی کردن تنفر قومی و مذهبی خود ندارد.

گلبدین حکمتیار که داعیه رهبری سیاسی دارد هیچ گاه نتونست به راس قدرت برسد و حتی فرصت همراهی با طالبان را نیافت، طی دو دهه انزوا در تلاش بود که به مخالف مسلح قدرتمند برای حکومت بدل شود که سرانجام با توافقنامه صلح راهی به ارگ گشود.

رهبر حزب اسلامی از بدو ورود به افغانستان بر اساس ایدیولوژی و سیاست قوم گرا و افراط گری گذشته سعی کرد بر اختلاف های مذهبی و قومیتی دامن بزند، راهی که تروریستان طالب با نام داعش با کشتار و قتل عام مردم بی دفاع در اماکن مذهبی و یا تجمع های قومی صورت می دهند.

امرالله صالح در واکنش به حمله بر مسجد صاحب الزمان کابل که مسوولیت آن را داعش برعهده گرفت با بیان اینکه زمانی حکمتیار با داعش بیعت کرده بود از شورای صلح می خواهد که از وی نسبت به تشکیلات، شیوه طرح ریزی عملیات ها و توجیه هدف گیری های آنان سوال کند.

این گفتهِ رییس پیشین امنیت ملی از آنجا نشات می گیرد که حکمتیار در ابتدای شکل گیری داعش در افغانستان به عنوان منزوی به دور مانده از دایره مخالفان مسلح، اهداف و عملکرد خود را به این گروه نزدیک می بیند در حالی که زمانی به حمایت از داعش پرداخت که این گروه آینده ای مبهم در افغانستان داشت و طالبان به عنوان قدرت اول مخالف حضور داشت اما حال که وی هم در حکومت حضور دارد و هم از مشروعیت سیاسی و اجتماعی برخوردار نسبت به عملکرد داعش که از بدنه طالبان است، چه دیدگاهی دارد؟.

رویکرد حزب اسلامی پس از توافقنامه صلح به گونه گذشته اما قانونی در جریان می باشد، نیروهای این حزب، سلاح های خود را تحویل نداده و ولایت های تحت حاکمیت خود را دارند و حکمتیار از هر فرصتی برای تفرقه مذهبی و قومی استفاده می کند حتی با تهمت های بی سند و تنها برای آشفته کردن فضای سیاسی.

حزب اسلامی که تا چند ماه گذشته به عنوان یکی از گروه های تروریستی در کشتار مردم دست داشته و مخالف نظام بود بر اساس منافع ارگ وارد صلحی شد که فرصتی دگر باره برای حضور در قدرت یافت اما همچنان که از ابتدا انتظار می رفت خطری بزرگ برای افغانستان است و نیم بند ثبات باقی مانده.

اگر امرالله صالح در رابطه با انتحاری خونین روز جمعه کابل به حکمیتار اشاره می کند در رابطه با سیاستی در هم تنیده کشور می باشد که حکومت در همکاری با طالبان سعی در پررنگ کردن نقش داعش دارد تا به اهداف شوم خود دست یابد و هم از جانب دیگر با حمایت از گلبدین حکمیتار هم ارگ را قدرتمند کند و هم به مقابله با مقام های مخالف برود.

داعش، طالب و یا هر گروه و هر مقامی که در پی براندازی اختلاف های مذهبی و قومیتی است هر روز با نام و جایگاه جدید در پی به سرانجام رساندن منفعت های می باشد که یا در خواست قدرت های جهان و منطقه ای خلاصه می شود و یا در قومیتی که خود را وارث بلامانع قدرت افغانستان می داند.

حکمتیار مهره سوخته ای بود که در حمایت امریکا توسط ارگ وارد بدنه حکومت شد تا یکی از وسیله های باشد برای تداوم تروریسم و گروه های تروریستی در افغانستان و اگر اکنون طالبان آشکارا به مانند گذشته عهده دار جنایت های تکان دهنده قومی و مذهبی نیست برای فریب افکار عمومی می باشد تا از خود چهره ای مصلحت اندیش به نمایش بگذارد در حالی که در باطن نه تفاوتی میان طالب و داعش با حکمیتار است و نه ارگ نشینانی که کشور را به بهای قوم گرایی نابود می کنند.

کد (18)

مشاهده در منبع اصلی