اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 16 جوزا , 1399

انتحارکننده ها با برنامه بیگانگان تربیت می شوند

به گزارش افغان خبر،

مردم افغانستان هشیار تر شده اند و می دانند که این فجایع از سوی بیگانگان رهبری می شود.

ساعت یک و سی دقیقه ظهر جمعه افراد گروه داعش بر مسجد امام زمان، بزرگترین مسجد در ساحه خیرخانه (در قلعه نجارها در حوزۀ یازدهم شهر کابل) حمله کردند که در نتیجه تعداد زیادی از هموطنان نمازگذار که برای ادای فریضه نماز جمعه به مسجد آمده بودند، کشته و مجروح شدند.افراد انتحاری در موقع ادای نماز جمعه بر مسجد حمله ور شدند که در ابتدا یک انتحاری مواد انفجاری خود را در درب ورودی مسجد منفجر ساخت و دو پولیس محافظ درب ورودی را کشت و سپس بقیه مهاجمان وارد مسجد شدند. حمله کنندگان بر نمازگذاران تیر اندازی کردند و تعدادی را در حین ادای نماز کشته و زخمی کردند و تعداد دیگری را به گروگان گرفتند که پس از گروگانگیری درگیری سه ساعت بطول انجامید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سالم حسنی عالم دین در برنامه «همگام» در این مورد می گوید: این فاجعه بسیار بزرگ بود. از هر زاویه ای که به این قضیه نگاه کنیم، چه دینی و چه انسانی و اجتماعی چنین اعمالی محکوم است. آیه قرآن است که اگر کسی انسانی را بدون سبب و بدون دلیل شرعی بکشد، مانند این است که اقدام کرده است برای کشتن همه انسان ها یا بحث تخریب جامعه انسانی و ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه اسلامی همه اینها از دیدگاه اسلام محکوم است و هیچ گونه جایگاه دینی ندارد. متاسفانه چیزی که در اینجا دست ما را خالی می کند از همه آموزه های اسلام و هرچه آموزه های اسلام و هر چه آموزه های اسلام را بخوانیم و روایات و احادیث را مطالعه کنیم و هرچه از آیات و احادیث و روایات اسلامی بخوانیم و در اینجا هیچ تاثیری ندارد و آن به این علت است که کسانی که دست به این اعمال می زنند هیچگونه پایبندی به این مسایل ندارند. هیچگونه آشنایی و التزامی به مسایل اسلامی ندارند. کسانی که دست به این مسایل می زنند فقط از اسلام و آموزه های اسلام برای خودشان یک دست مایه ساخته اند.

وی، در خصوص گروه های تکفیری متاسفانه چنان مخاطبان خود را یا نیروهای خود را شستشوی مغزی می دهند که اینها جز خودشان هیچ کس را مسلمان نمی دانند حتی خانواده شان را کافر می دانند. ما مواردی داشتیم که شاگردان برخی از مدارس و برخی از همین مکاتب تکفیری پرور پدر مادر خود را کافر می دانستند و حتی حاضر نبودند با آنها نان بخورند. این مکاتب تکفیری در ذهن آنها نهادینه می شود که اینها جز خودشان و تفکرشان و غیر از همان مسیری که برای اینها مشخص شده هر مسیری را کفر می دانند، هر مسیری را فسق می دانند انحراف می دانند و کسانی را غیر از خودشان کافر می دانند و اعتقاد دارند که این افراد باید کشته شوند و اعتقاد دارند که اگر بکشی خیر کرده ای و اگر کشته شوی شهید می شوی.

حسنی ادامه داد: این گروه ها با این تفکرات افراطی جهان اسلام را جهنم کرده اند. امروز جهان اسلام در جهنم افراطیت می سوزد. این گروه ها جهان اسلام را ذلیل کرده اند. اما در شرایط فعلی چنان مغلوب جنگی است و چنان ما در یک فضای تاریک به کشتار همدیگر می پردازیم که همه مسلمان می کشند و همه هم به نام خدا می کشند. هر کسی که امروز در جامعه اسلامی سلاح بر می دارد و می کشد الله اکبر می گوید. همگی یا محمد می گویند، لااله الی الله می گویند. به نام خدا و پیروان محمد رسول الله در هر جایی با الله اکبر و محمد رسول الله همدیگر را می کشند. این اوضاعی است که برای ما از سوی دیگران درست شده است. وگرنه مردم جامعه افغانستان سال ها بوده است که در کنار هم با هر مذهبی به راحتی و بی مشکل زندگی کرده بودند.

این عالم دین در خصوص عوامل ایجاد چنین وضعی می گوید: در وحله اول، هدف برای دشمنان افغانستان همه مردم افغانستان است. فرقی نمی کند که مسجد مسجد اهل سنت باشد و یا مسجد اهل تشیع باشد. یا متعلق به چه قومی باشد. برایشان هیچ فرقی نمی کند. منتها در قدم دوم و برای اینکه بتوانند جامعه افغانستان را با همدیگر درگیر کنند و بتواند تشنج ایجاد کنند و بتوانند فاجعه را به دست خود مردم خلق کنند این قضایا را بوجود می آورند. تا حالا مردم افغانستان قربانی فاجعه بوده است. تا حالا هر فاجعه ای که چه در کنر چه در هلمند بوده و چه خوست و قندوز بوده در هر جایی قربانی فاجعه مردم افغانستان بوده است. خود مردم افغانستان دست به فاجعه نزدند. در قدم بعدی دشمنان مردم افغانستان می خواهند که با داغ کردن نفاق های مذهبی و قومی و شکاف های اعتقادی خود مردم افغانستان را درگیر ایجاد فاجعه ها بسازند. اما همه مردم افغانستان در همه شرایط ثابت کرده اند که به هیچ عنوان دشمنان با اینگونه توطیه ها نمی توانند مردم افغانستان را نسبت به همدیگر بدبین بسازند. مردم افغانستان در هر فاجعه ای هشیار تر شده اند و فهمیده اند که کسی که در مسجد اهل سنت بمب گذاری کرده است شیعه نبوده چراکه هیچ شیعه ای حاضر نمی شود که برود برادر سنی خود را در حال نماز بکشد و هیچ سنی هم فکر نمی کند که برادر شیعه خود را به خاطر شیعه بودن بکشد. درست است که اختلافات سیاسی و اعتقادی وجود دارد اما تا بحال در افغانستان میان مردم جنگ شیعه و سنی در نگرفته است.

وی در خصوص اینکه این فجایع از کجا منشا می گیرد گفت: متاسفانه این گروه های دهشت افکن خود را سلاح و ابزار بیگانگان ساخته اند که اینگونه فجایع را به بار می آورند. بیگانگانی که برای پیشبرد برنامه های خود از هیچ کاری دریغ نمی کنند و برایشان اهمیتی ندارند که جان هزاران نفر بی گناه و مردم عادی در این فجایع گرفته می شود.
حسنی تقصیر حکومت را در این قضایا چنین بیان می کند: حکومت هم در دو بخش در این قضایا مقصر است. یک، در حفظ امنیت شهروندان که واقعا ارگان های کشفی ما آن سعی لازمی را که باید کند نمی کند و همیشه بعد از حادثه می گوید که این حمله در کجا طراحی شده است و پلان از کجا بوده است. نوشداروی بعد از مرگ سهراب چه به درد می خورد؟ این کوتاهی ها وجود دارد اگر این کوتاهی ها وجود نمی داشت ما شاهد چنین فجایعی نبودیم. امروز دارلعلوم ها از دولت افغانستان معاش دریافت می کنند، تمام کادر و پرسنلش از دولت افغانستان معاش دریافت می کند اما انتحاری تربیت می کند. امروزه مدارس دینی در فضای افغانستان نفس می کشد اما چارت درسی شان چیزهایی است که در خارج از مرز تنظیم می شود. در این مورد هم دولت و وزارت حج و اوقاف مقصر است که نتوانسته است سیستم خوب و منظمی در این مورد به وجود بیاورد.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی