اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 2 حمل , 1397

سمینار نقش امام صادق (ع) در پیدایش و گسترش علوم برگزار شد

به گزارش افغان خبر،
کابل،26سرطان باختر
سمینار زیر نام "نقش امام صادق (ع) در پیدایش و گسترش علوم" امروز درکابل با حضور علمای برجسته کشور برگزار شد.
در این سمینار که شمار زیادی از علمای طرازاول اهل تسنن و تشیع شرکت کرده بودند وابعاد مختلف زندگی،آثار وکارنامه های امام جعفر صادق و امام ابوحنیفه مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
به گزار ش خبرنگار آژانس باختر،سخنرانان این سمینار نقش امام صادق(ع) را در پیدایش وگسترش علوم مختلف ارزنده دانستنه وی را پل ارتباطی میان مذاهب اسلامی دانستند.
مولوی توانا رییس بنیاد شهید توانای بلخ امام صادق (ع) را بهترین الگوی حق در برابر باطل دانست و افزود که وی از جمله اهل بیت رسول(ص) است که رابطه ناگستنی میان علما داشت و رابطه وی با امام ابو حنیفه (رح) بهترین نمونه در برابر توطئه آن دشمنان اسلام است که میان مذاهب اسلامی نفاق را دامن می زنند.
علاوه بر علمای کرام دینی ،در این سمینار معیننان وزارت اطلاعات و فرهنگ پوهنیار سیده مژگان مصطفوی و فاضل سانچارکی نیز اشتراک ورزیده بودند.
فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ سخنران دیگر این سمینار بود که افراط گرایی را برخاسته از قرائت نادرست از اسلام دانست و گفت که این قرائت در ذهن برخی از افراد جامعه رسوخ کرده است.
وی علاوه نمود که این وظیفه علما است که مردم را در این راستا رهنمایی درست کنند.
سانچارکی همچنان گفت که تا زمانی باورهای دینی از خرافات پاک نشود تغییرات علمی و فرهنگی در جامعه ایجاد نمی شود.
در این سمینار واعظ زاده بهسودی عالم دین، عبدالقادر کمالی استاد دانشگاه و تعدادی زیادی از علمای اهل تسنن و تشیع پیرامون موضوع صحبت کردند وبر ضرورت تقویت مبانی علمی و فرهنگی و آشنایی بیشتر با افکار بزرگان دینی و پیشوایان مذاهب اسلامی تاکید صورت گرفت.
ختممجیب الله مرزایی

(Visited 17 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی