اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 حوت , 1396

ایران تمام شاخه های آبریزی که به حوزه های مشترک آبی با افغانستان می ریزند را بسته است

به گزارش افغان خبر،
وزارت انرژی و آب کشور می‌گوید ایران در چهار حوزۀ آب‌ریز مشترکی که با افغانستان دارد، تمام شاخه‌هایی که به این حوزه‌های مشترک آبی می‌ریزد را بسته کرده‌است.
علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور روز دوشنبه(۲۶ سرطان) در جریان ارایۀ گزارشی پیرامون دپلماسی آب گفت که در حوزۀ هریرود در بخشی که افغانستان بالادست است، بند سلما را اعمار کرده و دوبند دیگر زیر کار است اما در بخشی که ایران بالادست است، ده‌ها بند را اعمار کرده و هم‌اکنون هیچ آبی وارد این حوزۀ مشترک داخل هریرود نمی‌شود.
آقای عثمانی گفت در نمک‌سار که منبع آب از داخل ایران سرچشمه گرفته و داخل افغانستان می‌شود، این شاخه‌ها بند شده و دیگر این آب وارد هریرود نمی‌گردد و از پترگان خاف در ولایت فراه و دیگر بخش‌ها نیز تمام شاخه‌ها با ایجاد بندها بسته شده‌است.
وزیر انرژی و آب گفت ایران در تمام حوزه‌های مشترک برنامه‌هایی به اجرا گذاشته اما برنامه‌هایی که افغانستان روی‌دست گرفته، کار ساخت سه بند کجکی، کمال خان و دهله است.
وزارت انرژی و آب در حالی از خشکانیدن تمام شاخه‌هایی که از ایران به حوزه‌های مشترک آبی دو کشور می‌ریزند خبر می‌دهند که اخیرا اظهارات رییس جمهور آن کشور واکنش‌های تندی را در افغانستان برانگیخته‌است.
حسن روحانی ضمن اظهار نگرانی از مدیریت آب‌های افغانستان که به آن کشور سرازیر می‌شود، اظهار داشت که ایران در قبال ساخت بندها در افغانستان خاموش نخواهد نشست.
در همین حال وزیر انرژی و آب گفت که در دوران طالبان دپلماسی فراموشی پیرامون آب‌ها بود و سپس در پانزده سال دورۀ گذشته تا ایجاد حکومت وحدت ملی، دپلماسی خاموشی حکم‌فرما بود.
او یادآور شد که ما به سمت یک دپلماسی فعال می‌رویم اما باید شناخت منابع آب و مدیریت آب انجام شود تا به سمت مذاکرات نهایی راه یابد.
عثمانی گفت در گذشته اگر معاهدۀ هیرمند به نتایج رسید، به دلیلی بود که در آن زمان مدیریت نسبی منابع آب در اختیار افغانستان بود و برنامۀ ساخت بند کمال خان و کنترول آب موضوع را به نتیجه رساند، اکنون اگر می‌خواهیم به سمت مذاکرات برویم، قبل از آن کنترول منابع آب را در اختیار داشته باشیم.
علی احمد عثمانی خاطرنشان ساخت که بعضی رودخانه‌ها فصلی هستند و کشورهای هم‌سایه هیچ‌وقت از آن‌ها استفاده نمی‌کردند اما امروز ادعاهایی دارند که درست نیست و باید از آن خودداری کنند.

(Visited 17 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی