اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 6 جوزا , 1397

زمان انتخاب رییس جمهور از طریق تقلب پایان یافته است

به گزارش افغان خبر،
رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید زمانی آن یافته‌است که رییس حکومت دوباره خود را از طریق تقلب گسترده به عنوان رییس جمهور منتخت معرفی نماید.
رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی در محفل اعلام موجودیت جریان  موسوم به محور مردم افغانستان ام‎‌روز یک‌شنبه( ۲۵ سرطان) با اظهار این مطلب گفت که در حال حاضر مشروعیت حکومت وحدت ملی زیر سوال رفته‌است.
آقای نبیل دلیلی زیر سوال رفتن حکومت وحدت ملی از لحاظ مشروعیت را خود سران دولت خواند و افزود که فضای بی‌اعتمادی در میان مردم و سیاسیون و کسانی که در دولت حضور دارند، افزایش یافته‌است.
رییس پیشین امنیت ملی گفت که در دروان حکومت وحدت ملی مشکلات مردم نه تنها که نسبت به گذشته کاهش نیافته، بل با گذشت هروز افزایش نیز می‌یابد.
او گفت که اختلاف‌های سیاسی، بی‌برنامه‌گی دولت، افزایش اختلاف‌های قومی و سلیقه‌یی از جمله مواردی‌اند که در دوران دولت وحدت ملی به میان آمده‌ و نگران کننده‌ نیز می‌باشند.
در عین حال داود علی نجفی، شهردار پیشین و عضو جریان موسم محور مردم افغانستان می‌گوید حکومت باید تفاهم‌نامه‌یی را که بر اساس آن دولت وحدت ملی ایجاد گردید و اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌های برقی از جمله اولویت‌های آن‌ها بوده‌‎اند، به آن عمل نماید.
آقای نجفی گفت که برگزاری انتخابات در وقت معین آن خط قرمز ماست و افزود که کمیسون مستقل انتخابات باید جای خود را در قانون اساسی پیدا کند.
وی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات باید بداند که مامور حکومت نیست، بل‌که جایگاه‌اش در قانون اساسی افغانستان ذکر شده‌است.
نجفی تاکید کرد که کمیسیون باید مشکلات انتخابات ۱۳۹۳ را درک و انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی باید در وقت معین آن برگزار شود.
شهردار پیشین کابل گفت که هرچند مردم دیگر به انتخابات باورد ندارند، اما باید نهاد های انتخاباتی این باور را تا زمان برگزاری انتخابات در بین شهروندان کشور به وجود آورند.
این در حالی‌ست که حکومت وحدت ملی از بسیاری از ماده‌های توافق‌نامۀ ایجاد آن، تا کنون تنها اصلاحات انتخاباتی را عملی کرده‌است؛ هرچند نارضایتی‌هایی هنوز نسبت به آن وجود دارد.

مشاهده در منبع اصلی