اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

سینه پر راز

به گزارش افغان خبر،

همراه با داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی سفری به بامیان داشتیم.

شهر مهجور حالا تبدیل به یک شهر فرهنگی و سیاسی شده است. انیستیتوت مطالعات داکتر مرادیان نشستی سیاسی و فرهنگی مهمی با عنوان « گفتگوی افغانستان و آسیای میانه» را، راه انداخته بود. ده ها مهمان خارجی و داخلی در این نشست حضور یافته بودند. داکتر عبدالله در این سمینار گفت: تروریست ماهیت اش یکی است و آن را نباید تقسیم بندی به خوب و بد کرد.

در این سفر ساختمان دو دانشکده افتتاح شد و گفتگوهای خوب با اساتید دانشگاه، جامعه مدنی، جامعه زنان، شورای ولایتی و دیگر اقشار اجتماعی صورت گرفت و بعد رفتیم در « بند امیر» منظره حیرت انگیز، آب بندهای طبیعی همانند فیروزه زیبا و نیلگون در دل کوه ها و صحرا. بندامیر اسرار طبیعت است و همه خوبی ها و لطافت های آن را دارد. دیدن بامیان بدون «بند امیر» مثل دیدن هند بدون تاج محل است.

شب بر گشتیم به بامیان محفل موسیقی و دمبوره بود و بعد 18 نوع غذای محلی هزارجات. البته این مدل غذاها با آن سلیقه و نظم که با نوان تنظیم کرده واقعا حیرت انگیز بود. حلوای سرخ، حلوای سفیدک، گوشت کوچه، شیر برنج، کشکیو و… این 18 نوع غذا تبدیل به یک کلیکسیوم غذای خوش مزه و کم نظیر و شاید هم بی نظیر شده بود. بیش از چهل مهمان خارجی آنقدر با ولع و با اشتها غذاها از جمله «کشکیو» می خوردند که به حیرت افتادم و همه خارجی ها امشب کشکیو خور شدند.

غذا و آشپزی نشانه تعالی و تکامل فرهنگی یک جامعه است و این تعالی در این شب نشان داده شد. یک پر فیسور آمریکایی گفت همه چیز در بامیان زیبا است و بعد از صرف غذا محلی با آن مواصفات، صحنه دل انگیز و تصویر سه بعدی «بودا» را دیدیم. چهره اصلی بودا این اعجوبه تاریخ که بخش بزرگ بشریت را تحت تاثیر کلام و دینش قرار داده است. تماشای چهره سه بعدی بودا هوش از سر آدم را می برد. اینها اسرار و رازهای این شهر تاریخی در قلب افغانستان است.

در دو سفری که امسال به بامیان داشتم خوشبختانه فهمیدم که ولایت من والی و مسوولان خوبی دارند. محمدطاهر زهیر والی جوان و با استعداد مردم بامیان است و نکته دیگر هم اینکه بانوان و زنان نقش فوق العاده در خلق همه خوبی ها دارند.

محمد ناطقی

مشاهده در منبع اصلی