اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 11 حمل , 1397

حمله‌ی اشتباهی جنگنده‌ی ناتو بر یک مکتب در قندوز

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: مقام‌های محلی ولایت قندوز می‌گویند که ساعات نخست صبح روز شنبه، نیروهای مأموریت حمایت قاطع (ناتو) یک مکتب در شهر قندوز را هدف حملات هوایی قرار دادند که در نتیجه‌ی آن، بخش‌هایی از ساختمان مکتب و چند منزل مسکونی دیگر تخریب شدند.
گزارش‌های اولیه تأیید می‌کند که در نتیجه‌ی این حمله‌ی اشتباهی، چند ملازم مکتب زخمی شده و گفته می‌شود یک نفر جان باخته است؛ هنوز منبع مستقلی جان باختن یک نفر را تأیید نکرده است.
این مقام‌ها گفته‌اند که مکتب «خواجه مشهد» که در قسمت شرقی شهر قندوز در فاصله‌ی بسیار کم از دفتر والی قرار دارد که اشتباهاً و براساس گزارش نادرست، به‌جای مکتب خواجه غلطان که طالبان در عقب آن موضع گرفته بودند و چند کیلومتر از مقر والی فاصله دارد، مورد حمله‌ی هوایی نیروهای خارجی قرار گرفته است.
این حمله بر اساس راهنمایی اشتباه نیروهای افغان انجام شده است.
محمود دانش، سخن‌گوی والی قندوز گفته نیروهای حمایت قاطع سهواً و براساس «کوردینات غلط» مکتب خواجه مشهد را به‌جای مکتب خواجه غلطان هدف بمبارد قرار دادند.
آقای دانش افزوده که در این حمله ساختمان مکتب تخریب شده و اما تلفات جانی در پی نداشته است.
حشمت الله صدیقی، مدیر مکتب خواجه مشهد گفته حوالی ساعت ۴:۲۰ صبح شنبه این حمله‌ی هوایی انجام شد، به مکتب خسارات جدی وارد شده است. آقای صدیقی همچنان گفته که این حمله بر روحیه‌ی شاگران نیز تأثیر منفی گذاشته است.
این حمله‌ی هوایی به‌دلیلی تلفات جانی در پی نداشته که در این ساعات صبح دانش‌آموزان و استادان در مکتب حضور ندارند. اگر چنان‌که این حمله در ساعات میان هشت صبح الی چهار بعد از ظهر رخ می‌داد، همانند حمله بر شفاخانه‌ی داکتران بدون مرز شمار زیادی افراد جان‌های‌شان را از دست می‌دادند.
مقام‌های محلی قندوز از چنین حملاتی به‌شدت انتقاد دارند و خواستار دقت بیشتر اند تا مناطق مسکونی از آسیب‌های جنگ مصون بماند.
همچنان شماری از اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومى روز شنبه خواستار بررسی حمله‌ی هوايی نيروهاى خارجى بر این مکتب شدند.
شکريه پيکان، نماينده‌ی مردم قندوز در مجلس با اشاره به حمله‌ی هوايی بر مکتب خواجه مشهد گفت بايد مشخص شود که اين مکتب از سوی کی‌ها هدف قرار گرفته است؛ زيرا اين مکتب در امن‌ترین نقطه‌ی شهر قندوز قرار دارد.
فاطمه عزيز، نماینده‌ی دیگر قندوز نيز خواستار بررسی اين رويداد شده گفت که نبايد بيش از اين، مردم قندوز به‌نام‌های مختلف قربانی شوند. وی از هيأت اداری مجلس خواست تا اين موضوع را به شکل جدی بررسی نمايد .
مأموریت حمایت قاطع تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.
همچنان منابع محلی در قندوز می‌گویند که تاکنون در اداره‌ی محلی این ولایت جنجال است و کسی مسئولیت این اقدام اشتباه را به‌دوش نمی‌گیرد.
در سال ۱۳۹۴ هنگام بازپسگیری شهر قندوز از گروه طالبان، در یک حمله‌ی هوایی نیروهای امریکا بر شفاخانه‌ی داکتران بدون مرز، دست‌کم ۳۰ کشته شدند و چندین تن دیگر زخمی شدند.

(Visited 29 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی