اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

یک واقعه مثبت از پولیو درقندهار ثبت شد

به گزارش افغان خبر،
کابل باختر/ 24/ سرطان
یک واقعه دیگر مثبت پولیو درجنوب افغانستان ثبت شد.
تازه ترین واقعه پولیو در ولسوالی شاه ولی کوت ولایت قندهار به ثبت رسید. این واقعه درحالی ثبت میشودکه طالبان فقط ده روز قبل مانع تطبیق واکسین پولیو درولسوالی بولدک آن ولایت شدند.
افغانستان ، پاکستان و نایجریا تنها سه کشوری درجهان اند که ویروس وحشی پولیو دراین کشور ها درگردش است.
بتاریخ 22 جوزا نیز یک واقعه مثبت پولیو درولسوالی نوزاد ولایت هلمند ثبت شده بود.
طی 2017 میلادی چند واقعه مثبت پولیو در افغانستان مشاهده گردیده است پکتیا ، نورستان ، هلمند و قندهار از جمله ولایت های اندکه گردش ویروس وحشی پولیو درآنها مشاهده شده است.
به باور متخصصین صحی ، فعالان مدنی و آگاهان مسایل سیاسی افغان دید سیاسی طالبان نسبت به پولیو باعث گردیده تا این بیماری درافغانستان ریشه کن نشود و حتا تلاش های سازمان صحی جهان برای چهار این بیماری به ناکامی بیانجامد.
طالبان بعداز آن نسبت به پولیو دید سیاسی پیدا کردندکه یک داکتر پاکستانی به نام شکیل افریدی با راه اندازی یک برنامه ساختگی پولیو در مناطق قبائیلی و مرکزی پاکستان مخفیگاه اسامه بن لادن سردسته داعش را در ایبت آباد پاکستان پیدا کرد و اطلاعات او منجر به حمله افراد کوماندوی امریکا به مخفیگاه اسامه و قتل او شد.
طالبان افغان و پاکستانی بعد از آن واقعه واکسین پولیو را حرام اعلام کردند.
و تااکنون بار ، بار مانع تطبیق این برنامه شدند.
طالبان درپاکستان چند بار بررضاکاران حمله کردند که برنامه پولیو را درایالت خیبر پشتونخواه پیش می بردند دراین گونه حملات شماری از رضاکاران کشته شدند.
مقامات افغان میکوشند تا ازطریق بزرگان قومی و شورا های مردمی مشکل پولیو را حل کند و از تکرار وقایع بیشتر این مرض تباه کن که فلج دایمی اطفال را درپی داردجلوگیری نماید. ختم/ زیوری

مشاهده در منبع اصلی