اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 حوت , 1396

آلودگی محیط زیست تهدید بزرگ برای صحت شهروندان کابل

به گزارش افغان خبر،
کابل/باختر/24 سرطان
شماری از شهروندان کابل در گفتگو با آژانس باختر از آلودگی هوا شاکی اند ، آنها مگویند که اگر شاروالی کابل در این بخش تدابیر جدی اتخاد نکند ، مردم و به خصوص کودکان به امراض گوناگون دچار خواهند شد .
متین یک تن از کارمندان دولت میگوید، کمک و همکاری نکردن مردم در پاک کردن محیط زیست و همچنان زباله دانی های که گنجایش  کمتر در جمع آوری کثافات دارند باعث شده است که شهر کابل به یک شهر آلوده با کثافات مبدل شود .
فردوس یک تن از محصلان پوهنتون کابل میگوید، اکثر دکانداران و سبزی فروشان نیز در مقابل دکان های شان نظافت را مراعات نمی کنند و کثافت را در پیاده روها می اندازند و بی توجهی شاروالی کابل در این عرصه شهر کابل پایتخت کشور را به مشکلات جدی محیط زیست روبرو ساخته است و این موضوع باعث میشود که مردم به بیماری های گوناگون مصاب شوند .
کنار دریا ساحه پل خشتی شهر کابل از محلات است که قصابان ، ترکاری فروشان، غذا فروشان و سایر فروشنده ها این محیط را بیشتر آلوده ساخته اند و نیاز است تا شاروالی کابل در جلوگیری آلودگی این محیط کار جدی انجام دهد .
صدیقه شهروند کابل در این محل به خبرنگار آژانس باختر گفت که بوی بد برخاسته از این محل سبب اذیت و آزار شهروندان میشود او گفت این محل نقطه مرکزی پایتخت کشوراست و باید مسوولانه در حفظ پاکی و صفایی آن توجه کنند .
از سوی دیگر محمد یوسف باشنده مکروریان اول در صحبت با خبرنگار آژانس باختر به تحفن برخاسته از دریای کابل اشاره کرد و گفت که در این دریا به جای آب ، بدرفت و آب تشناب های بلند منزل ها جریان دارد و به این امر تا کنون هیچ نهاد توجه نکرده است .
وی از مسوولان شاوالی کابل خواست تا توجه جدی در این عرصه کنند .
موضوع قابل توجه دیگر این است که درشهر کابل اکثریت هوتل و بلندمنزل ها برای آب های تشناب ها شان چاه حفر نکردن نقطه آب رو های بلند منزل شان به جویچه های اطراف سرک های عمومی وصل کردند که این امر خلاف موازین شاروالی کابل و غیر صحی میباشد که باید به آن مقامات مسوول بپردازند.
حرف مهم دیگر که باید شاروالی کابل به آن توجه کند مساله پیاده روها است که ازیکطرف نمای شهر را خراب کرده وازطرف دیگر برای عابرین پیاده رو مشکل ایجاد نموده ، هرباشنده شهر پیاده رو مقابل خانه خود را کتاره گرفته از آن باغچه و یاهم پارکنگ درست کرده است.
گل مکی باشنده شهر نو میگوید ، در سابق مردم برای یک ساعت پیاده رو را مسدود کرده نمیتوانست اما فعلاً زوردار ها برای محافظین خود پیاده رورا مسدود کرده و بی زورها هم برای ساعت تیری نوردیده ها ی خود از آن میدان فوتبال درست کرده است.
عابرین ناچاره در موقعی رفت و برگشت از سرک عمومی استفاده کنند.
به گفته موصوف یکی از دلایل ازدیاد حوادث ترافیکی هم مشکل مسدود بودن پیاده رو ها است .  # نازیلا" عزیزی"

(Visited 15 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی