اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 7 حمل , 1397

استقبال گرم از دختران روبات‌ساز افغان در واشنگتن

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: تیم شش نفری دختران روبات‌ساز افغانستان که با پادرمیانی دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا موفق شدند اجازه سفر به امریکا را بگیرند، شب گذشته (جمعه‌شب) به واشنگتن دی سی رسیدند و با استقبال گرم روبرو شدند.
دستیار وزیر خارجه امریکا، سفیر افغانستان در واشنگتن و شماری از افغان‌های مقیم امریکا به استقبال این دختران در میدان هوایی آمده بودند، و چندین رسانه‌ی مشهور ورود آنان به امریکا را پوشش دادند.
این دختران دانش‌آموزان مدارس دخترانه هرات اند. آنان موفق به ساخت یک روبات شده بودند و روبات آنان در مسابقه بین‌المللی روبات در واشنگتن با اشتراک ۱۶۰ تیم از سراسر جهان راه یافته بود. اما قبلاً دو بار به درخواست ویزای آنان جواب رد داده شده بود و روبات بدون سازندگانش برای اشتراک در مسابقه به واشنگتن فرستاده شده بود.
مسابقه بین‌المللی روبات از ۱۶ الی ۱۸ جولای در واشنگتن برگزار می‌شود.
پس از آن که سفارت امریکا در کابل دو بار به درخواست ویزای این دختران جواب رد داد، با توصیه دونالد ترمپ، مقام‌های امریکایی اجازه سفر ده روزه بدون وزیرا را برای این دختران دادند.

این دختران در دو هفته روباتی ساختند که در بازی‌های روباتیک نقش جمع کننده توپ را بازی می‌کند. روبات این دختران که با استفاده از وسایل ابتدایی ساخته‌ شده‌اند با ۱۶۰ تیم از سراسر جهان در این مسابقه رقابت خواهد کرد.
گفته می‌شود تجهیزات ارسالی برای این دختران در گمرک معطل ماند و در نتیجه آن‌ها با نوآوری از وسایل ابتدایی موجود در خانه، برای جایگزینی قطعات این روبات استفاده کردند.

(Visited 11 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی