اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 4 جوزا , 1397

مرغداری درهرات به گونه کامل صنعتی شده است

به گزارش افغان خبر،
شهرهرات 23 سرطان باختر
صنعت مرغداری درولایت هرات کاملا صنعتی شده است.
برنامه بازدید از فارم های مرغداری به هدف حمایت از تولیدات داخلی و بررسی مشکلات فرا روی این صنعت امروز از سوی ریاست اتاق های تجارت  راه اندازی شد.
سعد خطیبی رییس اتاق های تجارت و صنایع از سرمایه گذاری های هنگفت در قسمت صنعت مرغداری در ولایت هرات خبر داده و افزود:" از مجموع حدود 766 ملیون دالری که در کشور بالای این صنعت سرمایه گذاری گردیده بخش اعظم آن مربوط به ولایت هرات و فراه می باشد."
در ولایت هرات در حدود سه هزار فارم کوچک و بزرگ مرغداری وجود داشته که به گفته ضیاالحق رحمانی رییس اتحادیه مرغداران ولایت هرات اکثریت این فارم ها به شکل صنعتی و نیمه صنعتی تبدیل شدند.
وی از تولید روزانه یک میلیون بیضه  تخم مرغ در ولایت هرات خبر داد  و افزود:" در بخش تولید مرغ تخمی حدود 150 فارم،و در بخش تولید گوشتی بیش از 400 فارم  به شکل کاملا صنعتی وجود داشته که در هر دوره پرورش ظرفیت تولید 2.5 ملیون قطعه مرغ را دارد.
او از ایجاد یک مرکز واحد فروش تخم مرغ فارم داران ولایت خبر داده و افزود:" هدف از ایجاد این مرکز، تنظیم مارکت و رساندن تخم مرغ از تولید کننده به مصرف کننده می باشد. که از این پس، تمامی تخم های تولید شده تاریخ و نشان شرکت تولید کننده را خواهد داشت."
رییس اتحادیه مرغداران هرات گفت ولایت هرات تا دو سال آینده یکی از صادر کننده گان گوشت و تخم مرغ به کشورهای خارجی خواهد بود.
همچنان، آقای رحمانی عدم کنترول مارکت و وارد شدن تخم مرغ های بی کیفیت را یکی از چالش های عمده خوانده و از مقامات مسوول خواستار کنترول دقیق مارکت و وضع تعرفه های سنگین به هدف حمایت از تولیدات داخلی شد.ختم/ابوی

مشاهده در منبع اصلی