اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 25 سرطان , 1398

توافق افغانستان و پاکستان برای مدیریت بحران با میانجی‌گری چین

به گزارش افغان خبر،
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که این کشور با پاکستان برای تعیین راهکارهایی به منظور مدیریت بحران که شامل پیشگیری از طریق تبادل اطلاعات استخباراتی است، به توافق رسیده است.
در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان که امروز یکشنبه ۴ سرطان/تیر منتشر شد، آمده است که این توافق، دو کشور را قادر می‌سازد تا ارتباطات و گفت‌وگوهای “موثر و به‌موقع” در راستای مبارزه با تروریسم و حالات اضطراری دیگر که ممکن است تاثیرات منفی بر روابط طرفین بگذارد، داشته باشند.وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که کشور چین از ایجاد یک چنین راهکاری پشتیبانی می‌کند.
این توافق به دنبال سفر دو روزه وانگ‌ یی، وزیر خارجه چین به افغانستان و پاکستان شکل گرفته ا‎ست. وزیر خارجه چین که در ۲۴ و ۲۵ ژوئن/جون به کابل و اسلام آباد سفر کرد، در دیدار با وزرای خارجه دو کشور ضمن حمایت همه‌جانبه از روند صلح به رهبری افغانستان از دو کشور خواست تا روابط خوب و پایداری داشته باشند. در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که هر سه طرف از گروه طالبان افغان دعوت می‌کنند تا به روند آشتی ملی “به‌زودترین فرصت ممکنه بپیوندد”. قرار است که گروه تماس همکاری‌های شنگهای – افغانستان به منظور پیشبرد فرآیند آشتی ملی افغانستان به زودی تشکیل شود. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که امروز در مراسم ادای نماز عید فطر در کاخ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، یک بار دیگر از شورشیان مخالف دولت خواسته است تا به روند صلح بپیوندند. آقای غنی خطاب به طالبان گفت اگر افغان هستید به روند صلح بپیوندید و اگر نیستید نیروهای امنیتی افغانستان همچنان “شجاعانه” در مقابل شما می‌جنگند.آقای غنی تصریح کرد که شوریان و حامیان آنها تنها هستند، اما حکومت و مردم افغانستان حمایت کشورهای اسلامی و جامعه جهانی را با خود دارند.تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد، بعد از اینکه دولت افغانستان مسئولیت حملات خونین این کشور را به دوش دولت پاکستان گذاشت به طور روزافزونی افزایش یافت و اکنون انتظار می‌رود که با سفر وزیر خارجه چین این تنش‌ها کمتر شود.مقام‌های افغانستان از جمله محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده بود که با سفر وزیر خارجه چین به کابل، امیدوار است که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان کم و روند صلح افغانستان نیز سرعت بیشتر بگیرد.در حاشیه کنفرانس شانگهای در آستانه، محمد اشرف غنی و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با هم دیدار و توافق کردند که برای حل اختلاف‌های دو کشور یک گروه کاری تشکیل دهند.ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که دو طرف توافق کرده‌اند تا در گروه هماهنگی چهارجانبه به اشتراک چین و آمریکا شرکت کنند تا “اختلاف‌های” میان دو کشور حل شود.وزیر خارجه چین در سفرش به کابل علاوه بر وزارت خارجه با مقام‌های کلیدی افغان از جمله رئیس‌جمهوری غنی دیدار کرد.دولت افغانستان در روزهای گذشته در پی انفجار خونین و مرگبار چند هفته پیش در کابل اعلام کرد که این حمله در خاک پاکستان طراحی شده است.این گفته کابل واکنش مقام‌های پاکستان را در پی‌داشت و آنها اعلام کردند که کابل ناکامی خود را می‌خواهد با متهم کردن پاکستان پنهان کند.

مشاهده در منبع اصلی