اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 1 سنبله , 1398

چین و تجارت پر منفعت، مگر ظالمانه پوست خر در جهان

به گزارش افغان خبر،
کابل باختر 30 جوزا
قاچاق پوست خر به چین به یک تجارت پر درآمد به  آن کشور تبدیل شده است
از پوست این  حیوان در چین ، برای تولید اشیا  واجناس مشخص استفاده میشود که برای آن کشور سود ی زیادی در پی داشته است واین امر سبب شده است  تا چینایی ها  برای دریافت پوست الاغ  به  هر  در  دیواری خود را بزنند آنها نه  تنها برای دریافت آن به کشور های همسایه  و منطقه سر زده اند بل سر و کله آنها از کشور های افریقایی و قاره های  دیگر نیز پیدا شده است.
افغانستان نیز از این تجارت پر ماجراجو چینایی در  امان نه مانده  است
طی ماهها اخیر پولیس کشور چندین محموله را ضبط کرده است که حامل پوست خر بوده  و به چین قاچاق میشد
ولایت های شمال افغانستان،  قندر،  تخار،  فاریاب … شاهد قاچاق پوست الاغ به سمت چین بوده است واین امر سبب شده تا   قاچاق پوست "مرکب" در برخی از ولایت‌های شمال کشور افزایش یابد و حالا پوست الاغ به تجارت پر بها تبدیل شده مگر بی خبر  از انکه این تجارت در نهایت نسل این حیوان  را با انقراض مواجه خواهد ساخت.
اخیراً برخی از باشندگان ولایت‌های تخار، بلخ، بدخشان و سمنگان مرکب‌ها را می‌کشند و پوست آنان را به بهای بلند به فروش می‌رسانند. بر اساس گزارش‌ها، پوست این حیوان از پنج تا ده هزار افغانی به فروش می‌رسد.
دیروز پولیس تخار لاش  پوست‌ شده‌ پانزده مرکب را دریافت کرد؛ اما عامل یا عاملان آن تا اکنون دستگیر نشده‌اند .
قبلا پولیس ولایت کندز هزار پوست مرکب را از قاچاقچیان کشف و ضبط کرده است.
معاون، قوماندانی امنیه  کندز پس از کشف این محموله قاچاق گفت: قاچاقچیان به عنوان پوست گاو بار زده بودند اما مشاهده کردیم که پوست الاغ است، قاچاقچیان می‌گویند که آنها را به خارج می‌برند در حالی که مسیر انتقال پوست‌ها از مزار شریف به کندز بوده است.
برخی را باور به این است  که گروه‌های تروریستی مین‌های کنار جاده ای خود را در پوست الاغ جاسازی می‌کنند و مدعی هستند که با این ترفند دستگاه‌های مین یاب قادر به کشف و خنثی سازی مین‌ها نمیشوند
در حالیکه این فرضیه چندان مناسب نیست .
براساس این گزارش، چربی و گوشت الاغ ها به چین می‌رود. چربی آن در لوازم آرایشی استفاده می‌شود و گوشت آن هم به مصرف چشم بادامی‌ها می‌رسد.
کارشناسان می‌گویند با ادامه این روند نسل این حیوان در معرض خطر جدی قرار دارد.
یک شهروند کندزی در این باره گفت پول خوبی برای پوست الاغ‌ها می‌دهند به طوری‌که برای پوست‌های خوب تا ۲۰۰ دالر پول می‌دهند. به همین دلیل بازار فروش الاغ‌ها رونق گرفته است.
وزارت صحت عامه‌ کشور با ابراز نگرانی از این موضوع گفت که ممکن این وضعیت به سلامتی باشندگان محل ضرر برساند.
حدود چهار ماه پیش، پولیس بلخ در ولسوالی شولگره‌ این ولایت یک کشتارگاه مرکب را کشف و شناسایی کرده بودند. در پیوند به این موضوع چهار نفر دستگیر شدند
اما رسانه های جهان در  خصوص تجارت جدید چین  که بها ء انقراض نسل الاغ در جهان میتواند در پی داشت باشد چه میگویند ؟
مطبوعات غربی در این باره گفته اند بازار گرم فروش پوست خر در کشورهای افریقایی و تقاضای شدید چین به پوست این جانور سبب شده است که خانواده‌های فقیر افریقایی خرهای با ارزش خود را بفروشند، در غیر آن خرهای شان از سوی شکارچیان دزیده شده و پوست آن به مشتریان چینی فروخته خواهد شد.
فعالان حقوق جانوران می‌گویند که این وضعیت به حدی جدی است که اگر جلو آن گرفته نشود، تا یک دو سال دیگر، نسل خر در جنوب افریقا گم خواهد شد.
در حالیکه استفاده از پوست خر در افغانستان با فعالیت های هراس افگنانه  ارتباط داده میشود مگر مطبوعات غربی  میگویند از پوست خر در چین برای تولید یک نوع جلاتین که دارای خاصیت ضد پیری است و نیز برای تولید محصولات شهوت‌زا استفاده می‌شود. این وضعیت سبب شده است که شمار خرها در چین نیز از ۱۱ میلیون در سال‌های ۱۹۹۰ به سه میلیون در حال حاضر کاهش یابد ولی این مشکل در افریقا بیشتر است
انجمن افریقای جنوبی برای جلوگیری از ستم بر حیوانات، سال گذشته، بیش از هزار پوست خر را که به مقصد چین ارسال می‌شد، کشف و ضبط کرد. بر اساس آمار این انجمن هرپوست خر در چین ۵۰۰ دالر به فروش می‌رسد.
این انجمن می‌گوید که کشورها افریقای باید تجارت اعضای خر را ممنوع کنند.
نهاد خیریۀ مسما به "پناهگاه خر" مستقر در بریتانیا تخمین می‌زند که اکنون در جهان ۴۴ میلیون خر وجود دارد، اما تقاضا به پوست این حیوان سالانه به چهار میلیون می رسد
پس چین در پی خر های جهان است و تجارت که میتواند ظالمانه باشد  . فرشته عبدالخالق.

مشاهده در منبع اصلی