اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 29 سرطان , 1398

نامه ای سرگشاده به رییس اجرایی کشور

به گزارش افغان خبر،

بعد از بحران انتخاباتی 93 و روی کار آمدن حکومت زیر نام «وحدت ملی»، گروه مشخصی در ارگ ریاست جمهوری جمع آمدند و کرسی‌ های مهم دولتی به‌ خصوص مشاوریت شورای امنیت را خلاف مفاد توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی تصاحب و اختیارات تمامی بخش‌ های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی را به‌ دفاتر خویش مصادره کرده و به تعقیب آن به‌ گماشتن افراد مورد نظرشان در تمامی بخش‌ ها مبادرت ورزیدند.

تقریبا می‌ شود گفت که قدرت را در ارگ متمرکز نمودند، به‌ توافقنامه سیاسی پشت کردند، به‌ تعهدات‌ شان عمل نکردند، امنیت به‌ طور روزافزون به‌ وخامت گرایید.

در این مدت پدیده‌ ای به اسم «داعش» مثل سمارق سبز شد، ولسوالی‌ ها و ولایت ها به‌ دست طالبان افتاد، سلاح و مهمات اردو و پولیس ملی در اختیار طالبان و دشمنان مردم قرار گرفت، سطح تلفات در نیروهای امنیتی و دفاعی بالا رفت، آزادی بیان و فعالیت‌ های سیاسی احزاب و جریان‌ های آزاد تحت فشار قرار گرفت، بالای معترضین حمله های انتحاری انجام شد، قتل‌ های زنجیره‌ ای افزایش یافت، روابط نزدیک با کشورهای عربی مثل قطر و سعودی ایجاد گردید و…

از میان انبوهی از مشکلات و چالش‌ ها یکی از نگرانی‌ های اساسی و بنیادین برای مردم افغانستان به‌ خصوص برای کسانی که پا به‌ عرصه‌ فعالیت‌ های مدنی و سیاسی می‌ گذارند، سیاسی‌ شدن و طرف واقع‌ شدن اداره های امنیتی که وظیفه‌ تامین امنیت تک‌ تک شهروندان را با بی‌ طرفی کامل قانونا به‌ عهده دارند، می‌ باشد.

این وضعیت، مردم افغانستان را به‌ یاد روزهای سیاه و تاریک پولیگونی و خادیستی رژیم‌ های سفاک و خون‌ آشام گذشته می‌ اندازد که اداره های امنیتی به‌ ویژه استخبارات وقت، وسیله‌ شده بود برای اهداف حزبی و شخصی افراد که هزاران نفر را به‌ کام مرگ فرستاد و تا اکنون هم لادرک می‌ باشد. بی‌ تردید، این برخورد سیاسی اداره های امنیتی، از افغانستان یک چهره مکدر و مخوف نزد جهانیان به‌ نمایش گذاشته بود.

جناب داکتر صاحب عبدالله! در حکومتی که جناب شما سمت ریاست اجرایی آن را به‌ عهده دارید، هرگاه جریان‌ های مدنی و سیاسی، اعتراضی را علیه ناکارآیی، دروغگویی، غدر و خیانت حکومت به‌ راه انداخته‌ اند و یا خواسته‌ اند، این اعتراض‌ شان را به‌ شکل اعتصاب ها، راهپیمایی، تظاهرات و غیره اشکال قانونی ابراز نمایند. فورا اداره های امنیتی دست به‌ کار شده و از حمله های تروریستی بالای معترضین آگاهی می‌ دهند و حتی در بعضی از موارد هویت و مشخصات حمله‌ کنندگان را نیز مشخص می‌ نمایند. چنانچه در حمله بالای جنبش روشنایی، مراسم خاکسپاری شهید سالم ایزدیار و سایر حرکت‌ ها همچو رخدادی اتفاق افتاد.

حالا سوالی که نزد مردم به‌ وجود آمده، این است که اداره های کشفی با این طول و عرض و امکانات وافر مصروف چه‌ کاری هستند؟ چرا در جلوگیری حمله های بالای مردم به‌ خصوص معترضین و منتقدین حکومت ناتوان هستند؟

با آنکه از هویت و محل بودوباش حمله‌ کنندگان انتحاری و تروریستان آگاهی قبلی وجود داشته است، چرا در خصوص دستگیری آنان اقدامی صورت نمی‌ گیرد؟ چرا تروریستان فقط بالای معترضان از گروه‌ های خاصی حمله‌ ور می‌ شوند؟ چرا همین اتفاق در روزی که حکمتیار به‌ کابل آمد و تمامی جاده ها مسدود شده بود، اتفاق نیافتاد و هیچگونه اطلاعی از حمله‌ های انتحاری مواصلت نورزید؟

هر چند حرکت جدیدی زیر نام رستاخیز تغییر در خواسته‌ های شان، استعفای شما و رییس جمهور را به‌ نسبت ناکامی در تامین امنیت جان و مال شهروندان نیز شامل ساخته‌ اند اما با آن‌ هم از شما می‌ خواهیم تا یک هیات با صلاحیت تکنیکی و مسلکی را از درون اداره های امنیتی به‌ خصوص ریاست عمومی امنیت ملی با حفظ محرمیت کاری و اسرار دولتی، توظیف نمایید.

هیات متذکره آن دسته از اطلاعاتی را که مشخصا در مورد حمله بالای تظاهرات‌ کنندگان، سیاسیون، رسانه‌ها، نویسندگان، افراد آزاد و مستقل، رهبران سیاسی و غیره مواصلت ورزیده است را یکبار مورد بازبینی و واکاوی مسلکی قرار دهد، صحت و سقم آن را تثبیت و منابع اطلاع‌ دهنده را بررسی نموده و گزارش کاری‌ شان به شما ارایه نمایند.

باید مشخص شود که آیا این اطلاعات از طرف افراد نفوذی دشمن تزریق می‌ گردد یا ستون پنجم در درون نظام؟ آیا این اطلاعات طبقه‌ بندی‌شده و تحلیل و تجزیه‌ شده است یا هوایی و خیالی و ساخته و پرداخته اشخاص مشکوک؟ آیا حلقه های خاصی در درون نظام در پی حذف فعالان مدنی، سیاسیون و روشنفکران هستند که اداره های کشفی را وسیله‌ ای برای رسیدن به اهداف‌ شان انتخاب کرده‌ اند؟

آیا ارگان‌ های امنیتی و کشفی وظایف‌ شان را مطابق قانون اصولا اجرا می‌ کنند یا خیر؟ آیا این اداره ها با مردم افغانستان برخورد سیاسی و جناحی می‌ کنند و یا حرفه‌ ای و مطابق قانون؟ در صورتی که تشخیص گردد که اینگونه اطلاعات کشفی جعلی و ساختگی بوده و به‌ هدف سرکوب و ایجاد فضای ترس و ارعاب فعالان مدنی، سیاسیون و روشنفکران در تاریک‌ خانه‌ ها و مهمانخانه‌ ها ترتیب و به‌ خورد مردم داده می‌ شود، از شما می‌ خواهیم که در این خصوص از جدیت کار گرفته و مرتکبین آن را افشا و به‌ پنجه قانون بسپارید تا در آینده کسی جرات نکند اداره های امنيتی را وسیله‌ سیاسی برای تامین مقاصد سیاسی خویش قرار دهند و کشور عزیزمان را بیش از این به‌ طرف پرتگاه نابودی پیش نبرند.

حسیب معترف

مشاهده در منبع اصلی