اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 27 اسد , 1398

افتتاح نخستین دهلیز هوایی میان هند و افغانستان

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: نخستین دهلیز هوایی به منظور بهبود روابط بازرگانی میان افغانستان و هندوستان، رسمآ افتتاح شد.
این دهلیز امروز( دوشنبه، ۲۹جوزا) در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی با حضور محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور، سفیر هند، شماری از اعضای کابینه، مسئولان اتاق تجارت وصنایع افغانستان و شماری از بازرگان‌های ملی، گشایش یافت.
آقای غنی در جریان گشایش این دهلیز گفت که پس از آن که سال گذشته مرز سپین بولدک(مرز میان افغانستان و پاکستان)  بروی تجارت افغانستان بسته شد، طرح تطبیق این دهلیز هوایی در شورای عالی اقتصادی مطرح شد.
آقای غنی افزود که هدف از گشایش این دهلیز هوایی،  کاهش فقر و بی‌ثباتی و مبدل شدن افغانستان به یک کشور صادراتی است.
غنی با اشاره به کشورهایی که در افغانستان مشکل ایجاد می‌کنند افزود:« هرکس که اینجا از راه دشمنی آمده با مرگ مواجه شده است.همسایه‌های ما اختیار دارند که راه صلح و دوستی را انتخاب می‌کنند یا راه مرگ را.»
رییس‌جمهور با اشاره به این که راه حل موقتی جوابگوی مشکلات تجارتی افغانستان نیست گفت « کسانی که برای ما بحران ایجاد می‌کند این درس را بگیرند که ما بحران را به فرصت بدل می کنیم.»
صدیق الله مجددی، مسئول دهلیز هوایی افغانستان و هند نیز گفت که تطبیق پروژه‌ی دهلیز هوایی میان دو کشور از ابتکار رییس‌جمهور افغانستان و نخست وزیر هند است.
او افزود:«راه اندازی این دهلیز دو هدف دارد یکی بلند بردن سطح تجارت میان افغانستان و هندوستان که  فعلآ میزان مبادلات تجارتی میان کابل- دهلی جدید ۵۰۰میلیون دالر است و حکومت افغانستان اراده و تصمیم دارد که تا چند سال آینده این رقم را به صورت قابل ملاحظه‌ی افزایش دهد و هدف دوم، دور زدن آن سلسله موانعی است که سد راه تجارت زمینی میان دو کشور شده. با گشایش این دهلیز ما می خواهیم این پیام را برسانیم که هیچ نوع مانع سد راه مان شده نمی تواند.»
آقای مجددی گفت که امروز اولین پرواز هوایی که محموله‌‌ی ۶۰تنُی محصولات زراعتی به ارزش ۵ملیون دالر که شامل گیاه‌های طبی نیز می‌شود کابل را به مقصد دهلی نو ترک می‌کند.
او افزود که پرواز بعدی هفته آینده از قندهار به دهلی نو انجام خواهد شد که در آن ۴۰تنُ میوه خشک به ارزش ۲میلیون دالر به بازار های دهلی نو منتقل می‌شود.
قرار است پس از این هر هفته توسط یک پرواز و در صورت نیاز در هفته دو  پرواز ، محصولات زراعتی و میوه‌های تازه‌ی افغانستان به بازارهای هندوستان صادر شود.
من پریت هورا، سفیر هند در افغانستان حین گشایش این دهلیز گفت که کشورش از این پروژه حمایت می‌کند.
وی تاکید کرد که پس از این مبادلات تجاری میان دوکشور افزایش خواهد یافت و این یک فرصت خوب برای هردو کشور است.
خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع کشور نیز از گشایش این دهلیز هوایی استقبال کرده و از حکومت برای ایجاد سهولت در کار  بازرگانانی کشور ستایش کرد.
محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان و نریندرا مودی، نخست وزیر هند سال گذشته در حاشیه‌ی«نشست قلب آسیا در مورد افغانستان» بر سر ایجاد دهلیز هوایی انتقال کالاهای تجاری میان دو کشور توافق کردند.
در دو سال اخیر روابط هند و افغانستان بیشتر از پیش نزدیک شده است، دهلی جدید در ساخت و ساز بعضی از پروژه‌های بزرگ حکومت افغانستان را کمک مالی کرد. بند سلما در هرات و ساختمان پارلمان کشور در کابل از کمک‌های مالی کشور هند ساخته شده است.

مشاهده در منبع اصلی