اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 حوت , 1396

افغانستان برنده جایزه روز جهانی منع تنباکوی سازمان صحی جهان شد

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: وزارت صحت عامه می‌گوید که افغانستان در میان ۲۴ کشور حوزه شرق مدیتران برنده امسال (۲۰۱۷) جایزه روز جهانی منع تنباکو از سوی سازمان صحی جهان شده است.
وزارت صحت عامه، نمایندگان سازمان صحی جهان، اعضای کمیسیون تطبیق قانون کنترل تنباکو و دخانیات امروز (۲۸ جوزا) از روز جهانی منع تنباکو، با شعار «دخانیات یک تهدید برای پیشرفت» در کابل تجلیل کردند.
وزات صحت می‌گوید افغانستان به دنبال تلاش‌های که در راستای کنترل دخانیات و کاهش استفاده از آن انجام داده، برنده این جایزه شده است.
با آنکه تلاش‌های در راستای کاهش استفاده از دخانیات صورت گرفته و افغانستان برنده جایزه از سوی سازمان صحی جهان شده است، با آن هم به گفته‌ی مقام‌های وزرات صحت عامه، استفاده از تنباکو در افغانستان همچنان در حال افزایش است.
براساس آمارها، تنباکو نیمی از استفاده کنندگانش را به کام مرگ می‌کشاند. نزدیک به شش میلیون تن در هر سال و بیش از ۱۶ هزار تن در روز در سطح جهان از اثر استفاده تنباکو جان می‌دهند.
در افغانستان آمار مشخصی وجود ندارد، اما نظرسنجی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان می‌دهد که بیش از ۳۵ درصد بزرگسلان تنباکو دود می‌کنند، ۱۶ فیصد نو جوانان بین سن ۱۳-۱۵ حد اقل یکبار تنباکو دود کرده‌اند، نزدیک به ۴۰ درصد کسانیکه خانواده‌های شان از سگرت استفاده می‌کنند از دود آن متضرر می‌شوند.
تشکیل و فعالیت کمیسیون تطبیق قانون کنترل تنباکو و دخانیات، افزایش صد فیصد در تعرفه‌های گمرکی سگرت (یعنی از ۱۰ افغانی به ۲۰ افغانی)، توسعه طرزالعمل‌های عاری ساختن دفاتر دولتی وغیردولتی از دود تنباکو، توسعه طرزالعمل‌های عاری ساختن رستورانت‌ها از دود سگرت و قلیون، توسعه‌ی علایم منع استفاده محصولات تنباکو در اماکن عمومی، وضع محدودیت تام بر اعلانات محصولات تنباکو در تمام رسانه‌ها، توسعه‌ی پیام‌های تحریری و تصویری اضرار تنباکو جهت نصب در بسته بندی‌ها، راه اندازی کمپاین جمع‌آوری قلیون‌ها در نواحی مختلف شهر کابل، از جمله عملکرد وزارت صحت در راستای کاهش استفاده از دخانیات در یک و نیم سال گذشته بوده است.
فدا محمد پیکان، معین عرضه خدمات وزارت صحت عامه در این مراسم مصرف دخانیات را مانعی برای توسعه و پیشرفت پایدار کشور خواند.
همه‌گیری دخانیات یکی از بزرگترین تهدید صحت عامه تا به حال در جهان می‌باشد و در میان حدود شش میلیون نفر که از اثر استفاده دخانیات جان می‌دهند، ۹۰۰ هزار تن آنان کسانی هستند که استفاده کنندگان دخانیات زندگی می‌کنند.
ریچارد پیپر کورن، نماینده سازمان صحی جهان در این مراسم بر حمایت از دولت افغانستان در اجرای تطبیق قانون کنترل دخانیات تاکید کرد و گفت که برای کنترل همه‌گیری دخانیات کارهای بیشتر باید انجام شود.

(Visited 14 times, 1 visits today)
مشاهده در منبع اصلی