اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 25 سرطان , 1398

امضای قرارداد ۸ پروژه‌ سرک ‌سازی و پل

به گزارش افغان خبر،

قرارداد ۸ پروژه‌های سرک‌سازی و ایجاد پل به هزینه ۵۱۹ میلیون افغانی میان انجنیر نصیراحمد درانی ‌وزیر احیا و انکشاف دهات و نماینده‌گان شرکت‌های خصوصی به امضا رسید.
این پروژه‌ها شامل اعمار و قیرریزی ۲۹ کیلومتر جاده، بازسازی و جغل‌فرش ۲۴.۵ کیلومتر سرک و ساخت ۱۰۵ متر پل می‌باشد که در ولایت های بغلان، لوگر، سرپل، خوست، سمنگان، کاپیسا، ننگرهار و بامیان عملی خواهند شد.
نصیراحمد درانی،‌ وزیر احیا و انکشاف دهات گفت: این پروژه‌ها‌ شامل قیرریزی، ‌کانکریت و جغل‌فرش جاده‌ها و ایجاد پل‌ها در مناطق مورد نیاز روستایی می باشد که در بخش اقتصاد،‌ ترانسپورت، ‌زراعت‌ و صحت روستانشینان کمک فراوان می‌کند.
وی گفت:‌ “وقتی سرک‌ها ساخته شدند،‌ کرایه‌ی ترانسپورت کاهش می‌یابد که در بخش اقتصاد کمک می‌شود، ‌وقتی سرک‌ها ساخته شدند، وسایط ترانسپورتی به سهولت می‌توانند به روستاها بروند،‌ میوه‌جات و محصولات زراعتی را زودتر از روستاها به شهر بیاورند، این به زراعت و باغ‌داری نیز کمک بسیار می‌کند.”
وزیر احیا و انکشاف دهات، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران، گفت که کیفیت و زمان‌بندی این پروژه‌ها اهمیت دارند و اگر مشکلی در این زمینه به میان بیاید، هیچ کسی را «مراعات» نمی‌کند و رفتارهای قانون‌مندانه عملی خواهند شد.
در همین حال، ‌اکبر رستمی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات گفت: “وزارت احیا و انکشاف دهات از طریق تمام پروژه های خود تا کنون بالاتر از ۵۴ هزار کیلومتر سرک را که هم اسفالت است و قیرریزی و یا جغل‌اندازی در سراسر افغانستان ساخته است.”
سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات افزود که تا ختم سال جاری کار اعمار ۵۶۱ کیلومتر سرک روستایی در دروازهای بدخشان ختم شود. هم‌چنان امسال در پارون مرکز ولایت نورستان سرک قیرریزی شده توسط وزارت احیا و انکشاف دهات احداث خواهد شد.
به گفته مسوولان وزارت احیا و انکشاف دهات،  برنامه‌ی ملی راه‌سازی روستایی در نظر دارد تا در سال روان خورشیدی حدود ۷۰۵ کیلومتر جاده‌ی روستایی،‌ چهار هزار کیلومتر سرک و یک هزار و ۶۹۱ متر پل را احداث کند.

مشاهده در منبع اصلی