اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 25 سرطان , 1398

رییس‌جمهور: تشکیل نیروهای کماندو به قول اردو ارتقا می‌کند

به گزارش افغان خبر،

اطلاعات روز: رییس‌جمهور غنی در دیدار با مقام‌ها و منسوبان نهادهای امنیتی گفته که شمار نیروهای کماندو دو برابر و تشکیل آن به سطح قول‌اردو ارتقا خواهد یافت.
ارگ ریاست‎جمهوری در خبرنامه‌یی نوشته است که این دیدار جمعه‌شب در ارگ انجام شد و مقام‌های نهادهای امنیتی پیشنهادها و مشکلات را در زمینه‌های مشخص با رییس‌جمهور مطرح کردند.
آقای غنی ضمن خبر ارتقای تشکیل کماندوهای ارتش در آینده به سطح قول‌اردو همچنان تأکید کرده که فرهنگ استفاده از نظامیان در بخش ملکی باید ختم شود و هیچ‌کس به‌شمول خودش، حق استفاده از نیروهای کوماندو را به‎عنوان محافظ ندارد.
اگر تشکیل کماندوها به سطح قول اردو ارتقا یابد، شمار کماندوهای ارتش به ۳۶ هزار تن خواهد رسید. در حال حاضر شمار کماندوها دور و بر ۱۲ هزار تن است.
غنی همچنان گفته به‌خاطر تأمین امنیت رجال برجسته زیر یک چتر (توسط یک نهاد مشخص)، به وزارت شهرسازی هدایت داده ‌است تا مکان مشخص را درنظر گیرد.
براساس خبرنامه‌ی ارگ، منسوبان امنیتی و دفاعی، پیشنهادها و مشکلات را در بخش‌های افراز کمربندهای امنیتی بیشتر به‌ویژه در سطح شهر کابل و حوالی آسیب‌پذیر آن، ایجاد کوپراتیف نظامی، لوای جدید در چوکات گارنیزیون کابل، حضور افراد مسلح غیر مسئول، توقف موترهای شیشه سیاه و بدون اسناد، مداخله‌ی سیاسیون در امور تقرری کدرهای نظامی، محدودیت کورس‌های آموزشی افسران، کمپیوتری‌شدن سیستم ترافیک کابل، تقویت خدمات صحی، تجهیز بیشتر نیروها، انسجام محافظین رجال برجسته تحت یک چوکات مشخص، تمدید جواز تمامی سلاح‌های موجود و نصب کمره‌های امنیتی در شهر کابل را با رییس‌جمهور مطرح کرده است.
رییس‌جمهور همچنان گفته که برنامه امنیتی سراسری کابل ترتیب شده و به‌زودی در یک اجماع بزرگ مردمی بالای آن بحث می‌شود تا چالش‌های موجود امنیتی حل گردد و همچنان برنامه اقتصادی برای کابل تهیه خواهد شد.
آقای غنی بر تقویت فرهنگ تقدیر از نیروهای امنیتی و دفاعی تأکید و گفته که والیان، مجالس حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی را روی‌دست خواهند گرفت تا مردم، دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی در صف واحد قرار گیرند.
او از شهامت، دلیری و قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌نیکی یاد کرده و گفته است: «کارنامه‌های تان در راه دفاع از وطن و مردم افغانستان، به خط زرین نگاشته خواهد شد، زیرا شما بقای نظام و دوام مملکت را تضمین نموده‌اید.»
به گفته‌ی آقای غنی، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقایسه با دونیم سال گذشته، به مراتب قوی شده‌اند.
غنی افزوده که سیستم کاری ترافیک باید به تکنالوژی روز عیار شود و در این زمینه اقدامات عملی روی‌دست گرفته می‌شود.
او همچنان به مسئولان نهادهای مربوط هدایت داده تا سرک‌های که بی‌موجب مسدود شده‌اند، تشخیص و هرچه عاجل به روی رفت و آمد باز شوند.

مشاهده در منبع اصلی