اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 اسد , 1398

امنیت ملی افغانستان: مجری حمله به مهمانخانه والی قندهار آشپز آن بوده’

به گزارش افغان خبر،
ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که سید محبوب آغا، آشپز مقام ولایت قندهار اعتراف کرده که او با دریافت حمایت از سوی اعضای شورای کویته گروه طالبان، مجری اصلی حمله پنج ماه پیش به مهمانخانه والی قندهار بوده است.
در دهم جنوری/ژانویه سال جاری، در نتیجه انفجار شدید مواد منفجره جابجا شده در مهمانخانه ولایت قندهار در جریان یک مهمانی، ۱۳ نفر از جمله سفیر و ۵ دیپلومات امارات متحده عربی در افغانستان کشته شدند و ۱۷ تن دیگر به شمول والی پیشین قندهار زخم برداشتند.ریاست امنیت ملی افغانستان امروز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که نتیجه تحقیقات کمیسیون مشترک تحقیقاتی که نهادهای بین‌المللی از جمله نمایندگان امارات نیز در آن شرکت داشتند، نشان می‌دهد که این حمله در اثر تعبیه مواد انفجاری ترکیبی از نوع (TNT) و (RDX) رخ داده است.
براساس خبرنامه این مواد انفجاری را سه تن از اعضای شورای کویته گروه طالبان در اختیار سید محبوب آغا قرار داده بودند و به گفته ریاست امنیت ملی افغانستان سه تن از طراحان اصلی این حمله اکنون در پاکستان بسر می‌برند. در این خبرنامه آمده است که دولت‌های افغانستان و امارات با ارائه اسناد و مدارک در مورد محل بود و باش، و فعالیت این افراد، رسما از دولت پاکستان تقاضا کرده‌اند تا این افراد ردیابی، دستگیر و به جانب افغانستان سپرده شوند. در خبرنامه این نهاد آمده که سید محبوب آغا اعتراف کرده که او روابط نزدیکی با گروه طالبان برقرار کرده بود و به منظور اجرای حمله به مهمانخانه والی قندهار سه بار به منطقه چمن در پاکستان سفر کرده بود و با سه نفر از اعضای گروه طالبان دیدار کرده بود. به گفته امنیت ملی افغانستان سید محبوب آغا در اعترافات خود گفته که در دیدار سومی با این افراد هدایت اجرای حمله بالای بر مهمانخانه ولایت قندهار را دریافت کرده بود. براساس این خبرنامه سید محبوب آغا در اعترافات خود گفته است که طالبان به او وعده داده بودند که برایش ۳۰ هزار دلار آمریکایی می‌پردازند و یک خانه هم در پاکستان برایش خریدار می‌کنند. مشخص نیست که این اعترافات تحت چه شرایطی گرفته شده است و هنوز به جز از ریاست امنیت ملی افغانستان دیگر نهادهای مشمول در کمیسیون مشترک تحقیقاتی که در این زمینه ایجاد شده بود، دیدگاهی ابراز نکرده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی