اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 25 سرطان , 1398

بانک جهانی، افغانستان را چهارمین کشور ناامن جهان معرفی کرد

به گزارش افغان خبر،
واشنگتن – ایرنا – ۲۳ جوزا – باختر
بانک جهانی با انتشار گزارشی تازه از وضعیت امنیتی جهان، افغانستان را چهارمین کشور ناامن جهان معرفی کرد و افزایش ناامنی و رشد کند اقتصادی را تهدید جدی برای این کشور دانست.
ایرنا روز دوشنبه به نقل ازمنابع خبری نوشت که بانک جهانی گفته است پس از سال 2011 میلادی ناامنی و بی ‌ثباتی 1.3 میلیون افغان را به سوی فقر کشانده است.
در گزارش بانک جهانی آمده است که پس از سال 2011 فقر در این کشور 39 درصد افزایش نشان می دهد که پیش از آن 35.5 درصد گزارش شده بود.
براساس این گزارش فقر در مناطق دور دست افغانستان و روستاها که پیش از این 38.3 درصد بود، اکنون به 43.6 درصد رسیده و پس از خروج نظامیان خارجی، رشد اقتصادی این کشور سیر نزولی داشته است.
بانک جهانی در این گزارش، پیشرفت ‌های 14 سال گذشته افغانستان را در مخاطره اعلام کرده و افزوده است که بخش بزرگی از نفوس این کشور در سایه تهدیدهای شدید امنیتی زندگی دشواری را سپری می ‌کنند.
بانک جهانی در این گزارش هشدار داده است که اگر به وضعیت کنونی رسیدگی نشود، مشکلات موجود به یک تهدید غیرقابل کنترول مبدل شده و انسجام اجتماعی، با خطر مواجه خواهد شد.
بانک جهانی تصریح کرده است: برای از بین بردن نابرابری ها، فقر و برون رفت از وضعیت کنونی، بهبود وضعیت امنیتی قابل اهمیت است. فریده

مشاهده در منبع اصلی