اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 1 اسد , 1398

ده‌ها عضو ارتش افغانستان در پیوند به حمله بلخ محکوم شدند

به گزارش افغان خبر،
یک دادگاه نظامی در افغانستان ده‌ها افسر و سرباز ارتش را در پیوند به حمله حدود دو ماه قبل بر قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین در ولایت شمالی بلخ به یک تا دو سال حبس محکوم کرد. فرمانده سپاه شاهین و یک افسر بلندپایه دیگر این پایگاه نظامی نیز مشمول آنها است.
در حمله گروهی ده عضو مسلح گروه طالبان بر قول اردوی شاهین دست کم ۱۳۶ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند. محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز دوشنبه (۲۲ جوزا/خرداد) به‌ بی‌بی‌سی گفت که از ۴۸ عضو ارتش که مورد بازجویی قرار گرفتند، هشت نفر آنان بی‌گناه شناخته شدند.
در دادگاه ابتدایی نظامی، وزارت دفاع افغانستان، مهمند کتوازی، فرمانده سپاه ۲۰۹ شاهین و همچنین “رئیس ارکان” این فرماندهی هر کدام به اتهام “غفلت وظیفه‌ای” به یک سال حبس تعلیقی محکوم شدند.آقای رادمنش گفت که ۹ نفر از این جمله به دو سال حبس تنفیذی و شماری به یک سال حبس تنفیذی به اتهام مشابه محکوم شدند. او افزود سه عضو دیگر ارتش به بازجویی حاضر نشده بودند و تحت پیگرد قرار دارند. تمام کسانی که محکوم شده‌اند حق استیناف خواهی دارند. دولت افغانستان قبلا اعلام کرده بود با کسانی که در جلوگیری از این حمله کوتاهی کرده‌اند، برخورد جدی صورت خواهد شد.اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به دنبال این حمله مرگبار به بلخ رفت و در نشست اضطراری که در مرکز قول ارودی شاهین برگزار شده بود، فرمان داد که یک بررسی جدی در مورد این حمله آغاز شود.در پی وقوع این حمله مرگبار، عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش تحت فشار فزاینده افکار عمومی استعفا کردند و رئیس جمهوری فرماندهان چهار قول اردو را برکنار کرد.وقوع این رویداد انتقادها از دولت و به‌ویژه نهادهای امنیتی را به دلیل ناتوانی در حفاظت از مراکز مهم دولتی و در جلوگیری از حملات گروه طالبان به‌شدت افزایش داد.

مشاهده در منبع اصلی