اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 5 جوزا , 1397

انفجار مرگبار در کابل؛ ۸۰ تن کشته و بیشتر از۳۵۰ تن در این حمله زخمی شدند

اطلاعات روز: در انفجار مرگبار امروز کابل ۸۰تن کشته و۳۵۰ تن دیگر زخمی شدند.
اسماعیل کاووسی، مسئول ارتباطات وزارت صحت عامه در صحبت به روزنامه اطلاعات روز گفت که دراین رویداد ۸۰تن کشته و ۳۵۰تن به شمول زنان واطفال زخمی شدند.
حوالی ساعت ۸:۲۵ صبح امروز (چهارشنبه ۱۰ جوزا) انفجار نیرومندی کابل را لرزاند.
وزارت امور داخله اعلام کرد که این حمله انتحاری بوده و توسط موتربم انجام شده است.

در اعلامیه‌ی که از سوی این وزارت به نشر رسید، آمده است: «انتحاري توسط موتربم در مربوطات حوزه‌ی دهم نزديك چهارراهي زنبق كابل صورت گرفته بیش از ۵۰ عراده موتر مردم در جاده خساره‌مند وتخریب شده است. بیش از۵۰تن شهید و ۳۰۰ تن ملكي مجروح شدند که زنان و اطفال شامل زخمیان هستند، تعدادی از ساختمانهای اطراف جاده خساره‌مند شده است».
این رویداد در ساحه‌ی دیپلوماتیک و حساس کابل رخ داده است که در چهار اطراف آن ریاست‌جمهوری، ریاست‌اجراییه وسفارت خانه های کشورهای بیرونی، شرکت مخابراتی روشن و دفترهای شماری از رسانه‌های محلی و بین‌المللی موقعیت دارند.

محمد اشرف‌ غنی، رییس جمهور وعبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی این حمله خونبار را نکوهش کرده‌اند.
در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده است که گروه های تروریستی که با شعار اسلام، دست به کشتار بی رحمانه‌ی مردم و جنایت جنگی می زنند، هیچ آگاهی از آموزه‌های دینی ندارند.
.ریاست‌جمهوری در این خبرنامه از کشورهای جهان خواسته است که به حامیان تروریستان اجازه ندهد که ازتروریزم به حیث ابزار سیاسی علیه کشورها استفاده کند.
خبرنامه می افزاید:«ما انتظار داریم تا کشورهای جهان به خصوص کشورهای اسلامی علیه منابع، پایگاه و حامیان این گروه های تروریستی بیش از گذشته اِعمال فشار نموده و اجازه ندهند تا از تروریزم به حیث ابزار سیاسی علیه کشورها استفاده شود.»
منابعی به رسانه‌ها گفته است که مواد انفجاری در تانکری فاضلاب مربوط یک موئسسه‌ی خارجی جابجا شده بود.
شدت این انفجار به حدى قوی بود که باشندگان شهر کابل در ساحات دوردست صدای آن را شنیده‌اند و شیشه‌های خانه‌های مسکونی در چند کیلومتری این رویداد شکسته است.
دراین رویداد شماری از کارمندان رسانه‌های داخلی وخارجی کشته وزخمی شدند که هنوز آمار دقیق از آن گزارش نشده است.
شماری از کشورهای خارجی و نهاد‌های بین‌المللی از جمله پاکستان، هند، ایران، روسیه، دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان این حمله را محکوم کردند.

گروه طالبان نیز دست داشتن در این رویداد را رد کرده است و گفته هر نوع حمله و انفجار که به غیرنظامیان آسیب‌ برساند را نکوهش می‌کند.
تاکنون هیچ گروهی تروریستی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

مشاهده در منبع اصلی