اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 جوزا , 1397

انتی‌بیوتیک ‘جادویی ‘برای مبارزه با میکروب‌های مقاوم ساخته شده است

کابل باختر10جوزا
پژوهشگران از کشف ادویه جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر انتی‌بیوتیک‌‌ها خبر داده‌اند.
به گزارش آژانس باختر به نقل از منابع خارجی ،موسسه تحقیقاتی اسکریپس  در امریکا گفته است که پژوهشگران این موسسه با تغییراتی در انتی‌بیوتیک وانکومایسین   ادویه جدید ساخته‌اند که از  سه راه مختلف بر باکتری‌ها اثر می‌کند  و به این ترتیب، مانع از مقاومت آنها در برابر انتی‌بیوتیک شود.
وانکومایسین حدود شصت سال است که برای بیماری های عفونی تجویز شده اما به تازگی باکتری‌ها نسبت به نوع متعارف آن مقاومت نشان داده‌اند.
موسسه اسکریپس گفته است که داکتران می‌توانند نوع جدید این ادویه را بدون نگرانی از مقاوم شدن باکتریا‌ها در برابر آن به کار گیرند.
سازمان صحی جهان باکتری‌های مقاوم نسبت به انتی‌بیوتیک را بزرگترین تهدید نسبت به سلامت، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح جهانی توصیف کرده و گفته است که با مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به انتی‌بیوتیک‌های موجود، تداوی بسیاری از بیماری ها با این دواها دشوار و حتی ناممکن خواهد شد و جهانیان را با وضعیتی مواجه خواهد کرد که از زمان کشف انتی بیوتیک‌ها دیده نشده است.
به گفته کارشناسان، استفاده مکرر و بیش از اندازه از انتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش جنتیکی و ظهور باکتری‌هایی می‌شود که این داروها بر آنها تاثیری ندارد. به عبارت دیگر، بشر به تدریج در برابر این باکتری‌ها خلع سلاح می‌شود.ختم/فرزانه

مشاهده در منبع اصلی