اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 27 جوزا , 1397

۱۳ عنوان کتاب جدید در مورد بامیان رونمایی شد

اطلاعات روز: ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان از ۱۳ عنوان کتاب تازه که درباره‌ی تاریخ و داشته‌های فرهنگی بامیان توسط نویسندگان افغانستان نوشته شده است، رونمایی کرد.
این کتاب‌ها که به افتخار «بامیان نخستین پایتخت تمدن کشورهای عضو سارک» اقبال چاپ یافته، به گفته‌ی مقام‌های محلی بامیان، برای شناساندن این ولایت، مؤثر خواهد بود.
محمدعلی عرفان، یکی از مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان، دیروز (سه‌شنبه، ۹ جوزا) در صحبت با رادیو آشنا صدای امریکا، هدف از رونمایی این کتاب‌ها را معرفی بامیان، فراهم‌آوری زمینه‌ی مطالعه و تشویق جوانان به پژوهش و کتابخوانی توصیف کرده است.
آقای عرفان گفته، این کتاب‌ها معلومات جامع و کافی را در زمینه‌ی بامیان‌شناسی، تمدن و داشته‌های فرهنگی این ولایت در اختیار فرهنگیان قرار می‌دهد.
این کتاب‌ها که به زبان‌های دری و پشتو چاپ شده است، شامل آثار تحقیقی بیش از ده نویسنده و محقق داخلی افغانستان می‌شود.
شماری از این کتاب‌ها زیر‌ عنوان‌های مجموعه‌مقالات بامیان، راهنمایی بامیان، بامیان پایتخت شکوه اساطیری، بامیان در باستان و داستان، آثار عتیقه‌ی بودای بامیان، بامیان زمونژ د هیواد تاریخی اعجوبه، تحفةالحبیب، فرهنگ شفایی بامیان و همچنان جنگ‌نامه‌سرایی در ادبیات دری چاپ شده است.
بامیان یکی از ولایت‌های باستانی در مرکز افغانستان است که صدها آبده‌ی سه دوره‌ی مهم تاریخی؛ زرتُشتی، بودایی و دوره‌ی تمدن اسلامی را در خود جا داده است.
برخی از فرهنگیان بامیان گفته‌اند که چاپ آثار تحقیقی تازه می‌تواند روی پژوهش، رشد فرهنگ مطالعه و نگارش در این ولایت تأثیرات مثبت بر جا بگذارد.
ولایت باستانی بامیان در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی سازمان همکاری‌های جنوب آسیا (سارک) به‌حیث نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای عضو سارک معرفی شد.

مشاهده در منبع اصلی