اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 13 جوزا , 1397

نتایج یک نظرسنجی: ۹۰درصد خبرنگاران در دسترسی به اطلاعات با مشکل مواجه‌اند

اطلاعات روز: نی یا نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان در نظرسنجی اخیر خود دریافته است که ۹۰درصد از خبرنگاران از روند دسترسی به اطلاعات شاکی‌اند و هنگام دست‌رسی به اطلاعات با مشکل مواجه شده‌اند.
این نظرسنجی دیروز (سه‌شنبه، ۹ جوزا) منتشر شد و در آن با ۱۸۰ خبرنگار و مسئولان رسانه‌ها در ۱۳ ولایت مصاحبه شده است.
نزدیک به ۹۰درصد خبرنگاران گفته‌اند که در زمینه‌ی دسترسی به اطلاعات با مشکل مواجه شده‌اند.
همچنان خبرنگران «بهانه‌گیری، برخورد دوگانه و تهدید خبرنگاران حین تقاضای دسترسی به اطلاعات» را از جمله‌‌ی سه مشکل عمده در روند دست‌رستی به‌اطلاعات دانسته‌اند.
در این نظرسنجی آمده است که برخی از مسؤلان حکومتی، معلومات را داشته‌های شخصی خود می‌دانند و از شریک کردن آن با خبرنگاران خودداری می‌کنند و حکومت نیز تنها برگزاری کنفرانس خبری و انجام برخی از مصاحبه‌ها را «دسترسی به اطلاعات» می‌داند.
همچنان این نظرسنجی نشان می‌دهد که اگر خبرنگاران بخواهند گزارش‌های تحقیقی بنویسند، تهدید می‌شوند. این تهدید زمانی شدت می‌یابد که گزارش‌ها در پی فاش کردن فساد اداری باشند.
پس از نشر این نظرسنجی، شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، از طریق صفحه‌ی فیسبوکش واکنش نشان داد و این نظرسنجی را در مغایرت با گزارش خبرنگاران بدون مرز و واقعیت‌های عینی در کشور خوانده.
آقای مرتضوی افزود که قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به معلومات نافذ است و همچنان حکم صریح رییس‌جمهور به‌منظور تسهیل در ارایه‌ی معلومات اجرا می‌شود.
عدم دست‌رسی به اطلاعات یا مسیر طولانی و پرپیچ‌وخم رسیدن به اطلاعات یکی از مشکلات جدی خبرنگاران و کار رسانه‌یی در افغانستان است.

مشاهده در منبع اصلی