اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 30 سرطان , 1397

چرا تلفات نیروهای امنیتی – دفاعی افزایش یافته است؟

کابل باختر  7  جوزا
تلفات نیروهای دفاعی و امنیتی یک عامل عمده نگرانی برای مردم است و این نهاد های مسئوول اند که باید در این خصوص پاسخگو باشند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد:  طی چند روز اخیر  نیر وهای دفاعی  وامنیتی کشور شاهد ازیاد  حملات گسترده مخالفان مسلح وگروه های تروریستی وابسته به آ نها بوده اند تنها طی چند روز گذشته  42 عضو ارتش ملی در ولایت قندهار جان شان را از دست داده اند و به همین ترتیب شماری از اعضای پولیس محلی و پولیس ملی در پوسته های شان  از سوی افراد نفوذی طالبان به شهادت رسیده اند.
این وقایع در حالی اتفاق میافتد که گروه های تروریستی  با تکتیک های جدید جنگی که عمدتأ از طریق افراد نفوذی انجام شده توانسته اند شمار تلفات نیرو های دفاعی امنیتی را بالا ببرند.   بتاریخ 18 حوت در حمله مرگبار بر شفاخانه چهار صد بستر در کابل  شماری از هموطنان ما کشته شدند و همچنان در حمله تروریستان بر قول  اردوی شاهین  که ذریعه افراد نفوذی صورت گرفت  شماری از نظامیان کشور به شهادت رسیدند، مگر در روز های اخیر، در سه حمله مرگبار طالبان  که در کمتر از یک هفته بر  پایگاه های اردو ملی در ولایت قندهار صورت گرفته  42 سرباز جان های شان را از دست داده و 30 تن دیگر آنان زخمی شده اند.
شماری از نظامیان پیشین به این باور هستند که ضعف رهبری و موجودیت فساد در رهبری نهاد های امنیتی سبب شده است که طالبان بار ها نظامیان کشور را به طور گروهی هدف قرار دهندو باعث بروز تلفات به آنها شوند.
ادامه این وضعیت واکنش های را در میان مردم در برداشته  آنها از مسوولان نظام میخواهند که در این خصوص با مسوولیت بیشتر عمل کنند و به مشکلات نظامیان  که در عرصه های مختلف وجود دارد رسیدگی شود.
جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی ازیاد تلفات در اردوی ملی  را ناشی از حمایت بیرونی ها از طالبان میداند.
وی افزود، خصوصیت جنگ های گلوله ئی همین است که دو طرف در جنگ ضرر را متحمل می شوند و ما هم اقدامات را مدنظر گرفتیم تا با مدیریت قوی جنگ را در ولایت قندهار علیه دشمن استاده گی کنیم و در سه مرحله توانستیم 75 تن از طالبان را از بین ببریم و تعداد تجهیزات شان نیز بدست نیروهای امنیتی آمده است.
وی علت  ازیاد حملات  طالبان را  با تشدید جنگ  های نیابتی کشورهای خارجی مرتبط میداند  و طالبان با اعلام عملیات منصور، دارند  تا اهداف کشور های بیرونی را در کشور پیاده کنند اما با اقداماتی که ما انجام دادیم توانستیم در چندین ولایت دشمنان را به شکست مواجه کنیم و حالا کوشش داریم تا دشمن را در ولایت قندهار نیز زمینگیر سازیم .
رادمنش اضافه کرد که اقدامات ما با مدیران مسلکی جنگ اداره خواهد شد و با تکتیک های جدیدی که روی دست داریم فعالیت های دشمنان را خثی  وآنها را مغلوب خواهیم کرد.
مگر برای مردم این حرف ها نمیتواند قناعت بخش باشد زیرا تا اتخاذ تدابیر و اقدامات دیگر معلوم نیست که چه مقدار خون دیگر از فرزندان آنها در میدان جنگ خواهد ریخت.
وضعیت جاری از ما تحرک  وعمل میخواهد که باید مسوولان نهاد های امنیتی آن را مدنظر داشته باشند . عبدالخالق – فرشته

مشاهده در منبع اصلی