اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 1 اسد , 1397

نگرانی های برخاسته از حضورهراس افگنان درحومه های کابل

کابل 7 جوزا/ باختر
افزایش فعالیت گروه هراس افگن طالبان مسلح در برخی ولسوالی های کابل ونیز افزایش افراد مسلح غیر مسوول در کابل سبب نگرانی ها شهروندان کابل شده است .
اما مسوولان وزارت  امورداخله تاکید دارند که با چنین چالش  ها مقابله میشود
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : رئیس شورای ولایتی کابل گفته است که گروه هراس افگن طالبان مسلح  در حال حاضر در چهارولسوالی کابل حضور دارند  در هنگام شب  علاوه از گشت زنی دربرخی از نقاط این ولایت دست به تلاشی مردم و وسایط میزنند .
او افزوده است که نیروها ی امنیتی  برای کنترول و مهار فعالیت  های این گروه که درولسوالی های قره باغ ،سروبی، پغمان و موسهی فعالیت دارند ،تلاش می ورزنداما تهدید های طالبان در ولسوالی ها ی یاد شد ه باعث افزایش نگرانی درمیان مردم شده است .
در همین حال برخی از شهروندان نیز از گشت وگذار افراد مسلح غیر مسوول در بخش های نواحی کابل که سبب بعضی  جرایم جنایی در کابل شده ابراز نگرانی کرده اند.
به گفته آنان این افراد امنیت برخی از ساحات شهرکابل را مختل کرده و فضا را برای گشت و گذار مردم به خصوص پس از تاریگ شدن هوا تنگ ساخته است .
با آنکه  کابل با تهدیدهای گروه های هراس افگنان از جمله حملات انتحاری ، انفجار،استفاده از ماین  های چسپکی و حملات گروهی ، دست و پنچه نرم میکند اما درکنار ان وجود افراد مسلح غیر مسوول با استفاده از وساط ونمایش دادن اسلحه سبگ و سنگین برای مردم یک وحشت را به بار می آورد که این حرکت ها در بسیاری بخش ها ی کابل یک نوع تهدید را ایجاد میکند .
وجود این افراد  درشهرکابل روزبه روز بیشتر می شود زیرا دزدی های مسلحانه و اختطاف از نمونه های فعالیت این گروه  در پایتخت می باشد که نگرانی مردم را بیشتر ساخته است.
اما مسوولان وزارت امورداخله میگویند که نیروها ی امنیتی  کشور توانایی مهار فعالیت  های هراس افگنان  را دارد ونیزنظارت پولیس برافراد مسلح غیر مسوول درنواحی کابل بیشتر متمرکز میباشد.
قوماندان امنیه کابل گفته است که نهاد امنیتی برای نابودی هراس افگنان بخصوص گروه طالبان دربخش های از کابل ده ها عملیات مشترک را انجام  داده اند و تاکید کرده است که آماده گی های خود را دربرابر هرگونه تهدید انان  داریم .
ازسوی هم نجیب دانش سرپرست سخنگور وزارت امورداخله میگوید  نظارت جدی پولیس  در نواحی مختلف شهرکابل ادامه دارد وتلاش های  پولیس سبب شده تا وجود افراد مسلح غیر مسوول در کابل نسبت به سال های گذشته به مراتب کاهش یافته است و همین روند ادامه دارد.
برخی آگاهان تاکید دارند که دولت باید در تامین امنیت شهروندان بی نهایت تلاش کند و جلو فعالیت های گروه های هراس افگن را بگیرد و با افراد مسلح غیرمسوول که اکثریت انان از موقف  پست های دولتی استفاده میکنند  برخود جدی نماید .
آنان افزوده اند دولت باید برای جلو گیری از فعالیت های هراس افگنی و گشت وگذار افراد مسلح غیرمسوول در بخش های از نواحی کابل ،قوماندانی عمومی  گارنیزیون  رابیشتراز بیش تقویت کند زیرا این نهاد برای مهار حرکات این گروه های موثریت خود را دارد.
ختم / جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی