اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 جوزا , 1397

دیلی تایمز: سیاست مبهم امریکا و ادامه نا آرامی در افغانستان

کابل باختر  8 ثور
با آنکه سیاسیون افغان همیشه امریکا را به دلیل سیاست مبهم اش در افغانستان به باد انتقاد گرفته اند یک نشریه بریتانیایی نیز به این موضوع پرداخته وگفته سیاست نا مشخص امریکا در افغانستان باعث ادامه جنگ در این کشور شده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: افغانستا ن اضافه از پانزده سال است که شاهد حضور نظامی امریکا و همکاران غربی آن است، هزاران نظامی از امریکا  وغرب به افغانستان آمدند تا جنگ علیه هراس افگنی را در این کشوربه پیش ببرند با آنکه در این جنگ حدود چهار هزار عسکر امریکایی وشماری زیادی از نظامیان افغان کشته شدند وافغانستان بیشتر ویران شد مگر تهدید های ناشی از هراس افگنی و افراط گرایی همچنان پا بر جاست واز مردم افغانستان وکشور های دیگر قربانی میگیرد.
پانزده سال حضور نظامی در افغانستان ، امریکا را وارد طولانی ترین جنگ خارجی نمود وهنوز هم نشانه از ختم این جنگ به چشم نمی خورد.
اگاهان سیاسی در افغانستان و کشور های منطقه به این باور اند که نبود یک راهبرد واضح ویا هم برنامه طویل المدت امریکا در قبال افغانستان باعث گردیده تا جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند.
ادامه چنین یک وضعیت بازیگران دیگر را  که با ادامه حضور امریکا در منطقه منافع شان را باتهدید روبرو یافتند وارد میدان ساخت وافغانستان درگیر رقابت های جدی تر منطقه یی شده است.
به تازه گی یک نشریه بریتانیایی گفته است سیاست امریکا در افغانستان هنوز مشخص نیست و ناآرامی‌ها نیز ادامه دارد واین امر سبب شده  که روسیه و چین برای پر کردن خلاء وارد عمل شوند.
دیلی تایمزنوشته است بعد  از آغاز حملات بهاری طالبان، موج جدیدی از خشونت گریبانگیر افغانستان شده است.
در یکی از آخرین حملات طالبان، انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده ضمن هدف قرار دادن گروهی از نیروهای امنیتی افغان، به کشته شدن 13 نفر در شهر خوست انجامید.
یکی دیگر از حملات اخیر طالبان به یک پایگاه نظامی در ولایت قندهار نیز  15 کشته بر جای گذاشت. این در حالی است که 5 تن دیگر نیز در حمله‌ منطقه شاه ولی کوت زخمی شدند.
تمامی این حملات با اولین سفر بین‌المللی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا  به آسیای میانه و اروپا همزمان شد. تروریزم محور اصلی دیدارها بود.
با وجود بیش از 16 سال حضور در افغانستان و کشته شدن صدها نفر در چند هفته گذشته در افغانستان، ترامپ به ندرت درباره مشکلات افغانستان سخن گفته است
در حالی که آمریکا و دیگر اعضای ناتو در حال بررسی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان برای حمایت از نیروهای امنیتی این کشور هستند، موضع سخت‌گیرانه ترامپ علیه دیگر اعضای ناتو مشکلات این کشور را افزایش می‌دهد.
ترامپ از دیگر اعضای ناتو درخواست کرده تا هزینه‌های دفاعی خود را افزایش دهند. علاوه بر این نیز نبود رویکرد روشن و کلی واشنگتن درباره افغانستان نیز بر مشکلات این کشور می‌افزاید.
اگرچه روسیه و چین تلاش می‌کنند تا خلاء موجود را با ایجاد مذاکرات بین طالبان و کشورهای منطقه پر کنند، ولی با وجود این تلاش‌ها پیشرفتی حاصل نشده است، به ویژه اینکه آمریکا از حضور در این مذاکرات خودداری کرده است،  این روز نامه به ادامه گفته است از زمان اعلام خروج نیروهای ناتو در سال 2014، سیاست آمریکا در قبال افغانستان در وضعیت نامعلومی قرار دارد. ادامه خشونت و حملات طالبان و همچنین موضع نامشخص آمریکا در مذاکرات، اجازه موفقیت به تلاش‌ها برای ایجاد صلح افغانستان را نداده است.
خشونت سال‌هاست در افغانستان وجود دارد و تمام گروه‌های ذینفع در این کشور آگاهی دارند که نیروهای افغان به تنهایی آمادگی کافی برای مقابله با طالبان را ندارند. علاوه بر این پیامد خروج جزئی و آموزش نیروهای افغان توسط نیروهای آمریکایی نیز به بهبود این وضعیت کمکی نکرده است، بنابراین آمریکا که بنظر می‌رسد در قبال افغانستان به فراموشی رفته است، باید از این فراموشی خارج شده و این حقیقت را قبول کند که بدون روشن کردن موضع خود در افغانستان، قادر نخواهد بود پیشرفتی در وضعیت کنونی این کشور ایجاد کند.
حرف از سیاست مبهم امریکا در قبال افغانستان در حالی به میان میاید که این کشوردر حال بررسی وضعیت نظامی افغانستان است  که بعد از اتمام این بررسی ها  در موردعزام  نیروی بیشتر نظامی به افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد در همین حال یک نشریه  دیگر غربی به نام فارن افرز در یادداشتی به قلم «سمیر لالوانی» نوشته است : مقام‌های ارشد آمریکا توصیه کردند که رییس‌جمهور ایالات متحده چندین هزار سرباز به افغانستان اعزام کند. اما پژوهشگرانی چون «استیفان والت» و «مایکل اوهانلون» استدلال می‌کنند که ایالات متحده باید این سربازان را در قالب یک استراتژی مشخص اعزام کند.
در حال حاضر چهار استراتژی باید در افغانستان انجام شود که شامل دولت‌سازی، مصالحه، مهار و پایگاه‌سازی است. دولتهای «جورج  بوش» و «باراک اوباما» در مورد این چهار استراتژی همواره تردید داشتند و این باعث شد که هیچگاه یک استراتژی مشخص در این زمینه نداشته باشند. لالوانی نوشت: ترامپ باید این چهار استراتژی را ارزیابی کرده و قبل از اعزام سربازان بیشتر به افغانستان یک استراتژی منسجم را اتخاذ کند.
حفظ سربازان آمریکایی در افغانستان تنها برای حمایت سیاسی از دولت
برای پیروزی در مقابل طالبان، دولت مرکزی افغانستان باید از ثبات نسبی برخوردار باشد، این استراتژی شامل ایجاد تقویت نیروهای امنیتی و نهادهای حکومتی، خواهد بود؛ به‌طوری که آن‌ها «قادر به ایستادن روی پای خود» باشند و بتوانند طالبان را شکست دهند.
فرضیه اصلی این راهبرد بر این مبنا است که یک دولت مرکزی قوی در افغانستان می‌تواند سازمان‌های تروریستی را از بین برده و نگذارد آن‌ها تهدیدی علیه ایالات متحده بوده یا در سراسر آسیای جنوبی و مرکزی گسترش پیدا کند.
با تقویت دولت مرکزی سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان تنها به مشاوره و آموزش نظامیان افغان خواهند پرداخت و تضمینی برای حمایت سیاسی از این دولت خواهند بود.
اگاهان افغان  میگویند ، امریکا به دلایل که نزد خود دارد سیاست واضح  و روشن را در  فبال افغانستان اتخاذ نکرده  حتا روند تجهیز نیروهای دفاعی  افغان را با کندی به پیش میبرد  وتا زمانیکه به این وضعیت خاتمه بخشیده نشود وتا زمانیکه حضور هدفنمد نظامی خود را برای کشور های منطقه بخصوص روسیه و چین توضیح ندهد نمیتوان ، بهبود وضعیت را انتظار داشت. ختم / تحلیل سیاسی

مشاهده در منبع اصلی