اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 3 سرطان , 1397

قطع جنگلات درشیرخان بندر به طور خود سرانه ادامه دارد

کابل باختر/ 9/ جوزا
باشنده های برخی ساحات شیرخان بندر ولایت قندز ادعا دارندکه درمنطقه سرحدی جنگلات طبیعی را افراد زورمند و پولیس سرحدی به گونه خود سرانه قطع میکنند .
به گفته این باشنده گان که قطع جنگلات طبیعی باعث سرازیرشدن سیلاب های موسمی و همچنین طغیان آب دریای آمو میشود که دراثر آن همه ساله زمین های زراعتی و باغ های مردم طعمه دریای آمو میگردد.
باشنده های شیرخان بندر و مسوولان ریاست زراعت قندز میگویند که جنگلات از سوی زورمندان و پولیس سرحدی به گونه غیر قانونی قطع میگردد .
آنان از اداره محلی قندز میخواهند تا دراین قسمت هرچه زود تر دست به کار شوند .
اگر به جنگلات و محیط زیست توجه نشود و این کار ادامه یابد سرانجام قطع جنگلات باعث میشود که زمین ها و باغها به بستر دریای آمو مبدل شود.
با این حال مسوولان ریاست زراعت و آبیاری قندز نیز از قطع جنگلات طبیعی ابراز نگرانی کرده میگویند که آنان بدون همکاری مردم و پولیس نمی توانند از قطع جنگلات دراین ولایت جلوگیری کنند.
محمد نبی رووفی رییس اداره زراعت و آبیاری قندز میگوید: درولسوالی های امام صاحب ، قلعه ذال ، چهاردره و علی آباد هزاران هکتار زمین جنگلات وجود دارد ، اما بیشتر این جنگلات از سوی مردم محل و زورمندان قطع میگردد.
عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه قندز میگوید اگر شواهد و اسناد دریافت کنند که گویا پولیس در قطع جنگلات دخیل باشد فوراً اشخاص متخلف را که درهر مقامی که باشد بازداشت و به پنجه قانون می سپارد.
وی گفت پولیس آماده است تا درجلوگیری قطع جنگلات با اداره زراعت قندز همکاری کند ، اما تاکنون این اداره از پولیس خواستار همکاری نشده است. ختم/ خالقیار 

مشاهده در منبع اصلی