اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 جوزا , 1397

تاکید کار شناسان روسی وامریکایی بر حل سیاسی معضل افغانستان: • آگاهان سیاسی افغان: اگر مداخله بیرونی در پروسه صلح افغانی نباشد این روند کامیاب میشود

کابل باختر  9 جوزا   
امروز حرف رقابت وجنگ نیابتی  میان  امریکا وروسیه  در زمین افغانستان یک موضوع داغ در منطقه است،در کنار امریکا  وروسیه کشور های دیگر چون پاکستان   ایران   سعودی … هم  یکدیگر را در افغانستان  گیر آورده اند وبرای رسیدن به اهداف شان سخت در رقابت و مقابله اند. مقابله و جنگ نیابتی کشور های بیرونی در افغانستان رنج  ودردی زیادی رابرای مردم افغانستان در پی داشته است، این کشور ها برای رسیدن به اهداف شان هر کدام از گروه های مشخصی حمایت میکنند  وآنان را تجهیز  میدارند.
امروز حمایت روس ها از طالبان در همسویی با کشور های ایران  پاکستان  و چین پوشیده نیست به همین ترتیب در مورد همکاری  و حمایت امریکایان  کشور های حوزه خلیج وپاکستان  از بخش دیگر طالبان و داعش  حرف های زیادی شنیده شده است،  شدت رقابت میان کشورهای یاد شده در جغرافیای افغانستان  باعث گردیده که این  کشور ها هر روز با یک راهکار تازه به سوی افغانستان نگاه کنند.  روس طی ماههای اخیر چند نشست بین المللی را در خصوص افغانستان میزبانی کردند و امریکا  هم مصروف تهیه یک راهبرد جدید جنگی در افغانستان است شماری از نظامیان امریکایی در تلاش اند  تا همزمان با ایجاد  راهکار جدید در افغانستان ، امریکا حداقل پنجهزار نظامی دیگر را به این کشور بفرستد.
به باور اگاهان سیاسی افغان ، اعزام عساکر جدید بدون شک روی آوردن مجدد امریکابه جنگ افغانستان است و این میتواند که کشور های رقیب امریکا در افغانستان را به واکنش  وا دارد. اکنون این سوال مطرح است که اعزام عساکر تازه به افغانستان چه پیامدی خواهد  داشت ؟
شماری از کارشناسان،   سیاسیون و دپیلوماتان  در کشور های دیگر منجمله روسیه  وامریکا به این باور اند که حل مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد، در این میان بارنت روبین تحلیلگر و نویسنده امریکایی موقف کشورش را در افغانستان مبهم دانسته گفته است و اعزام احتمالی پنج هزار نیروی بیشتر به افغانستان در وضعیت کنونی این کشور به هیچ عنوان سرنوشت‌ ساز  نیست.
او تاکید داشته ما هیچوقت تعیین نکردیم که در افغانستان به دنبال بدست آوردن چه هستیم؛ درحالیکه فهرست بلندی برای هدف قرار دادن ترورریست‌ها و مخالفان مسلح داشتیم اما درگیر برقراری ثبات در افغانستان  شدیم.
این عضو ارشد و دستیار مدیر مرکز همکاری‌های بین‌المللی در دانشگاه نیویورک با اشاره به اینکه مبارزه آمریکا با تروریزم و ایجاد ثبات در افغانستان دو مقوله جدا از هم است، گفت: آمریکا می‌تواند تلاش کند تا در افغانستان حضور نظامی دائم داشته باشد و تروریست‌ها و گروه‌های مخالف مسلح در منطقه را هدف قرار دهد و یا اینکه برای ایجاد ثبات در این کشور تلاش کند.
وی در ادامه تصریح کرد: افغانستان با حضور دائمی نیروهای آمریکایی به ثبات نخواهد رسید زیرا اکثر کشورهای منطقه از حضور آمریکا در افغانستان ناراضی هستند و با حمایت خود از طالبان ما را متوجه این موضوع می‌کنند.
او میگوید گرچه افزایش پنج هزار نیرو اثرگذار است ولی تغییرات عمده‌ای را بعید می‌دانم.
روبین تاکید دارد که  حضور دائمی نیروهای آمریکایی در افغانستان ممکن نیست، برای برقراری ثبات در افغانستان راه دیگری جز تلاش فوری برای دست‌یابی به توافق سیاسی نه تنها با طالبان، بل با کشورهای منطقه وجود ندارد.
در همین حال ضمیر کابلوف دپیلومات روسی گفته است تنها راه حل بحران افغانستان مصالحه دولت و مخالفان مسلح  آن است.
کابلوف با بیان اینکه چندی پیش تقریبا 150 هزار نیروی نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان حضور داشتند گفت: اعزام 3 تا 5 هزار نیروی نظامی جدید از سوی آمریکا و چند هزار نفر دیگر از سوی ناتو برای عادی سازی وضع افغانستان بی اثر است.
نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» اظهار داشت؛ چنانچه 50 هزار نیروی نظامی به افغانستان اعزام شود باز هم وضعیت نظامی – سیاسی در این کشور بهبود نخواهد یافت.
وی ادامه داد: در غرب این نگرانی وجود دارد که ارتش افغانستان قادر به مقابله در برابر طالبان نبوده و قلمرو بیشتری را از دست خواهد داد. بنابر این با افزایش نیروهای نظامی می خواهند از حداقل فروپاشی کامل جلوگیری کنند.
این دیپلومات بلندپایه روس با تاکید بر ضرورت دست یافتن به توافقات سیاسی در افغانستان، تصریح کرد: به نظر ما راه اندازی مصالحه ملی می تواند وضع را تغییر دهد و طالبان هم نمی توانند بر کل نیروهایی که با آنها مقابله می‌کنند، پیروز شوند.
وی ادامه داد: نیروهای نظامی افغانستان نیز به همراه نیروهای خارجی در موقعیتی قرار ندارند که بتوانند پیروزی به دست آورند، تنها یک راه حل وجود دارد آن هم مذاکرات سیاسی بین طالبان و دولت کابل می‌باشد.
در همین حال شماری از آگاهان سیاسی افغان ضمن  تاکید بر حل سیاسی معضل افغانستان ، میگویند  که خارجی ها بر این روند نیر مداخله دارند . مداخله خارجی ها است که موقف و موضع  طالبان همیشه در تغییر است   و آنها هیچگاهی ثبات سیاسی ندارند مشکل این است که طالبان بیشتر از آنکه مشکل افغانستان را ملی  وافغانی بدانند در فکر تامین منافع دیگران اند.
این اگاهان میگویند که اگر امریکا  و یا روسیه ،  چین  و یا پاکستان،  سعودی و یا ایران از صلح  وحل سیاسی معضل افغانستان سخن میگویند بهتر است  که خود  عامل تسریع این روند باشند نه اخلال کننده آن.
آنچه مهم است این است که روند صلح در افغانستان باید کاملا افغانی باشد وکشور های بیرونی با همین هویت آن را احترام نمایند نه آنکه از حل سیاسی سخن گفته شود مگر در عقب ماجرا های دیگر خلق شود، این کشور ها در گام نخست باید از حمایت جناح های مختلف طالبان دست بدارند  وبا پروسه صلح در افغانستان همکاری  صادقانه کنند، تاکید مردم افغانستان بر این است که صلح در کشور فقط با پذیرش قانون اساسی وتعهد برای حفظ دستاورد های پانزده سال گدشته ممکن است نه صلح تحمیلی که درآن اهداف ومنافع بیگانگان برآورده شده باشد .
مردم افغانستان صلح آبرومندانه میخواهند نه صلح که در آن خواری و ذلت باشد و این تعهد  دولتمردان ما است.

مشاهده در منبع اصلی