اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 8 سرطان , 1397

از قاریان مدال آور افغانستان تقدیر به عمل آمد

کابل باختر  9 جوزا
از قاری بین المللی و حافظ کل قرآن، علی رضا دانش؛ که در مسابقات بین المللی قرآن مجید در تهران، از میان هشتاد و سه کشور شرکت کننده مقام نخست را کسب کرده است، تقدیر به عمل آمد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری  به آژانس باختر ،در محفلی که به این مناسبت دیروز در کاخ شورای وزیران برگزار شده بود، محمد محقق معاون ریاست اجرائیه، مشاورین مقام معاونت دوم ریاست جمهوری، مشاورین و مسئولین ارشد معاونت های اول و دوم ریاست اجرائیه، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، مشاور وزارت معارف، علما، قاریان و جمع کثیری از جوانان اشتراک ورزیده بودند. در این محفل از دست آوردهای قرآنی قاریان کشور تجلیل به عمل آمد.
محمد محقق معاون ریاست اجرائیه ضمن تبریکی ماه رمضان، دست آوردهای جوانان و قاریان کشور را قابل توجه و تحسین برانگیز عنوان نمودند. معاون ریاست اجرائیه کسب مقام نخست از سوی قاری علیرضا دانش در مسابقات بین المللی حفظ قرآن کریم را تبریک گفته و برای دانش موفقیت های بیشتری را آرزو نمودند.
معاون ریاست اجرائیه در ادامه سخنانش پیرامون نقش نسل جوان در جامعه اشاره کرده فرمودند: "همانگونه که جوانان در بخش های ورزش و تحصیل دست آوردهای خوبی داشته اند، در بخش های علوم قرانی نیز تلاش های عزیزان ما قابل قدر است".
وی محقق تصریح نمودند که جوانان ما با ترویج ورزش، تعلیم و علوم قرآنی می توانند جامعه شان را بهتر از قبل ساخته و اصلاح نمایند. استاد محقق فرمودند: "جوانان می توانند با نهادینه ساختن ورزش، آموزش علوم عصری و قرآنی مانع بسیاری قضایای جرمی در کشور شوند و با نسل روشفنکر و صحتمند می توان یک جامعه سالم و کشور مترقی ساخت".
معاون ریاست اجرائیه در ادامه سخنانش پیرامون اوضاع کشور و تهدید ها علیه جهان اسلام اشاره نموده و خاطر نشان کردند که امروزه دشمنان اسلام در تلاش هستند تا اسلام هراسی را در جهان ترویج دهند.
محقق افزود: "بعضی قدرتها می خواهند از اسلام چهرهء وحشتناک بسازند. حالا کار به جایی رسیده که امروزه در برخى از کشور های غربی و اروپایی مسلمان بودن مساوى به تروريست بودن است".
وی علاوه كرد: "گروه تروریستی داعش به همین منظور ایجاد شده است تا از یک سو مستكبران اهداف استعمارى شان را بدست آورند و از سوی دیگر اسلام را یک دین وحشتناک و خشن معرفی کنند".
محقق در ادامه سخنانش جامعه علمى و قرأنى، خصوصا نسل جوان را تشویق نمودند تا در عرصه های مختلف فعالیت کنند، تفسير قرأن را مطابق آخرين يافته ها و تحقيقات دانشمندان اسلامى بدست آورند و علوم عصری و انسانی را فرا گیرند. معاون ریاست اجرائیه تصریح نمودند که امروزه بیشتر از هر زمان دیگر، کشورهای اسلامی نیازمند داشتن دانشمندان و مفسران علوم قرآنی همپاى عصر جديد هستند.
وی گفت، امروزه لازم است تا دانشمندان و مفسران علوم قرآنی نیازمندی های جامعه بشری را به نحو درست آن تحلیل کرده و راه حل ارایه نمایند.
سخنرانان دیگر این محفل پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، مصباح مشاور وزارت حج و اوقاف و اقبال زاده مشاور وزارت معارف بودند كه، هرکدام به ترتیب  موفقیت قاری علیرضا دانش را تبریک گفته و کسب این مقام را مایه افتخار برای مردم افغانستان عنوان نمودند.
علیرضا دانش جوان 17 ساله کشور ما، كه در سن هفت سالگی حافظ كل قرآن کریم گرديده و دروس قرأنى را زیر نظر استاد قاری جواد احمدیان ادامه داده و در مسابقات قرآنی داخلی و خارجی مقام های بلندى را کسب نموده است.
قاری دانش سه بار در مسابقات قرآنی در ولایت هرات اول شده است. دوبار در مسابقات قرآنی در زون غرب مقام اول را گرفته، یک بار در مسابقات قرآنی در سطح کشور به سکوی اول ایستاد و یک بار ديگر در مسابقات قرآنی که در مشهد میان مهاجرین افغان برگزار شده بود مقام اول را کسب نمود. در تازه ترین مورد وی توانست در مسابقات حفظ کل قرآن کریم که در ماه رجب امسال در تهران برگزار شده بود، از میان 83 کشور جهان، مقام اول را کسب نماید و مدال طلا را برای افغانستان بدست آورد .
قابل ذكر است كه در مسابقات بین المللی قران مجید که در ماه رجب سال جاری در کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود ، در دو بخش حسن قرائت و حفظ کل قران از سوی وزارت حج و اوقاف، وزارت معارف و جامعه المصطفی العالمیه جمهوری اسلامی؛ قاریان زبردست از 83 کشور جهان در این مسابقه اشتراک ورزیدند. از افغانستان 13 قاری در دو بخش قرائت و حفظ کل قران در این مسابقات راه یافتند.
1- در مسابقات وزارت معارف جمهوری اسلامی ایران قاری علیرضا دانش مقام اول را در بخش حفظ کل قرآن کریم و خانم قاری فاطمه حیدری مقام چهارم را در بخش قرائت کسب نمودند.
2- در مسابقات جامعه المصطفی العالمیه قاری سید صادق احسانی مقام دوم را در بخش حفظ کل قرآن و قاری محمد علی فروغی مقام دوم را در بخش قرائت کسب نمودند.
3- در مسابقات وزارت حج و اوقاف جمهوری اسلامی ایران قاری محمد فاضل عظیمی مقام چهارم را در بخش قرائت از آن خود نمود.

مشاهده در منبع اصلی