اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

خان جان الکوزی : باز شدن سپین بولدک در کاهش نرخ مواد غذایی در کشور تاثیر نکرده است

کابل/باختر/8 جوزا
خان جان الکوزی ، معاون اتاق های تجارت و صنایع میگوید که بندر سپین بولدک همواره از جانب پاکستان مسدود میشود این امر میلیون ها دالر بالای اقتصاد تجار و بازار های دو کشور تاثیرات سو می گذارد .
بندر متذکره که به روز شنبه از جانب پاکستان باز گردید ،این بندر از 23 روز به این طرف توسط پاکستان بنابر مشکلات امنیتی بند شده بود .
منبع گفت چون فصل میوه و سبزی میباشد  که این محصولات از افغانستان از طریق این بندر سپین بولدک صادر میشود و بندش این بندر مشکلات زیادی را  در ولایات غربی کشور ایجاد کرد و همچنان با بسته شدن مرز متذکره بازار های هر دو کشور ضرر زیادی را متحمل شدند .
وی افزود ، اما حال که بندر متذکره باز گردیده است تغیر در نرخ کالا ها و مواد خوراکی در افغانستان به میان نیامده است و متاسفانه در افغانستان به خصوص در ماه مبارک رمضان تقاضا به مواد خوراکی بیشتر میشود و پرچون فروشان و دکان داران نرخ را بالا میبرند و اکثریت تولیدات که به قیمت بالا به فروش میرسد تولید وطن است .
در این مورد مسافر قوقندی ، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع نیز گفت ، بندر سپین بولدک از جانب پاکستان همواره به بهانه های مختلف مسدود میشود و مسدود شدن آن خلاف موازین بین المللی است اما ما تلاش کردیم که راه های بدیل را پیدا کینم که راه های بدیل آن بندر چابهار و راه تاجکستان و غیره است که درکل بسته شدن بنادر پاکستان بالای اقتصاد ما تاثیر کم داشته است .
وی افزود ، وزارت تجارت و صنایع درحال ایجاد فرایند قانونی  است و کمیته ساخته میشود که از بازار های نظارت کند تا کسی دست به قیمت فروشی نزند و هر دکان دار با پرچون فروش که اضافه ستانی کنند باید طبق قانون با وی رفتار صورت گیرد . ختم/نازیلا

مشاهده در منبع اصلی