اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 12 جوزا , 1397

رییس مجلس سنا: مافیا در مجلس می‌خواهند مانع فروش زمین به شرکت الکوزی شوند

اطلاعات روز: با آن که مجلس نمایندگان می‌گوید فروش ۱۴۳جریب زمین به شرکت الکوزی مبنای قانونی ندارد، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا، می‌گوید که برخورد نمایندگان با این قرارداد سیاسی و برخلاف منافع اقتصادی کشور است.
شماری از اعضای مجلس سنا در نشست امروز (یک‌شنبه، ۷ جوزا) این مجلس تاکید کردند که از تصمیم رییس‌جمهورغنی مبنی به فروش ۱۴۳جریب زمین نزدیک میدان هوایی کابل به شرکت الکوزی حمایت می‌کنند.
آقای مسلمیار فیصله‌ی اعضای مجلس نمایندگان را در مورد فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی، خلاف منافع ملی خوانده، گفت: «شماری از مافیا در مجلس می‌خواهند از طریق مانع شدن فروش زمین به شرکت الکوزی جیب خود را پر کنند».
مسلمیار تاکید کرد که هزاران جریب زمین در شهر کابل غصب شده، «هیچ کس صدای خود را بلند نمی‌کند»، اما شرکت الکوزی که می‌خواهد روی این زمین سرمایه‎گذاری کند، مانع آن می‌شوند.
فرهاد سخی، عضو مجلس سنا، گفت که «برخی غاصبان زمین» مانع تطبیق قرارداد میان شرکت الکوزی و حکومت می‌شوند.
رییس مجلس سنا هم‌چنان گفت که از تطبیق قرارداد فروش زمین به شرکت الکوزی نظارت می‌کند؛ در برابر معامله‌گری‌های شماری از اعضای مجلس نمایندگان خاموش نمی‌نشیند و برای تشویق سرمایه‌گذاری در کشور در برابر این موضوع ایستادگی می‌کند.
در همین حال شماری دیگر از اعضای مجلس سنا خواستار بررسی این قرارداد شدند. آقای مسلمیار گفت که قرارداد از سوی یک هيأت سنا بررسى خواهد شد و اگر مشکلى در قرارداد موجود باشد، بعد از بررسى در حل آن اقدام خواهد شد.
این گفته‌ها پس از آن مطرح می‌شود که روز چهارشنبه روزنامه اطلاعات روز گزارش تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد حکومت ۱۴۳ جریب زمین دولتی نزدیک میدان هوایی کابل را خلاف قانون و بدون مزایده به قیمت هر متر مربع ۲.۵ دالر (۱۶۷ افغانی) و هر جریب پنج هزار دالر به شرکت الکوزی فروخته است.
در همین حال مجلس نمایندگان نیز بحث در مورد این موضوع را در آجندای نشست عمومی روز چهارشنبه خود قرار داد و این قرداد را خلاف قانون خوانده، تعلیق کرد.
با این حال ریاست‌جمهوری این قراداد را قانونی دانسته و از آن دفاع می‎کند.

مشاهده در منبع اصلی