اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 13 جوزا , 1397

اخراج اجباری ۳۲۹ پناهجوی افغان در جریان سال ۲۰۱۷ از کشورهای اروپایی

 
وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان می‌گوید در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از یک هزار و ۳۰۰تن از پناه‌جویان افغان از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته‌اند.
سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت‌کننده‌گان پیش از چاشت روز یک‌شنبه(۷ جوزا) در یک نشست خبری گفت که نزدیک به ۸۹هزار و ۳۰۰ مهاجر از پاکستان و بیش از ۵۵ هزار از ایران برگشته‌اند.
آقای بلخی گفت در این میان در سال جاری میلادی از کشورهای اروپایی به شمول آلمان، فنلند و دیگر کشورها ۹۸۷ تن به گونۀ داوطلبانه و ۳۲۹ تن به صورت اجباری به کشور برگشته‌اند.
به گفتۀ وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، اخراج اجباری ده‌ها هزار تن از کشورهای اروپایی به افغانستان پیش‌بینی شده بود ولی اقدامات و مدیریت حکومت سبب شده که تنها آمار یادشده دوباره داوطلبانه و اجباری برگشت کنند.
هرچند سید حسین عالمی بلخی گفت که در کشور یونان وضعیت پناه‌جویان افغان مساعد نیست و هیئتی نیز به خاطر حل این مشکل به آن کشور سفر کرده بود.
این در حالی‌ست که در سال جاری میلادی چند کاروان از پناه‌جویانی که از کشور آلمان به گونۀ اجباری اخراج شده بودند، توسط هواپیماها به افغانستان برگشت داده شدند.
در همین حال عالمی بلخی این را هم گفت که پس از سفری که به پاکستان در پانزدهم فبروری داشتند، با مقام‌های پاکستانی به توافق رسیدند تا کارت‌های مهاجرت پناه‌جویان را تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید کنند و کسانی که مدرک ندارند نیز راجستر شوند.
با این حال، در پی فشارهای پاکستان هنوز هم هفته‌وار هزاران تن از مهاجران افغانستان در آن کشور، در حال برگشت به کشور هستند.

مشاهده در منبع اصلی