اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 سنبله , 1397

گلبدین حکمتیار: سلسلۀ سیاست های تحمیلی باید به پایان برسد

گلبدین حکمت‌یار می‌گوید به سلسلۀ سیاست‌های تحمیلی باید نقطۀ پایان گذاشته شود و هم‌سایه‌های افغانستان از سیاست‌های ناامن‌سازی افغانستان دست بردارند.
رهبر حزب اسلامی روز شنبه(۹ثور) در مراسمی با حضور رسانه‌ها در ولایت لغمان اظهار داشت که سلسلۀ سیاست تحمیلی باید به پایان برسد و اگر می‌خواهند در کشور ما امنیت تامین شود، این را باید به عنوان یک اصل تعیین کنند.
آقای حکمت‌یار در این سخن‌رانی‌اش خاطرنشان ساخت که کشورهای هم‌سایه باید از از ناامن‌سازی افغانستان دست بردارند.
گلبدین حکمت‌یار یادآور گردید که به امید رسیدن روزی که همه افغانان شاهد کشور امن، مصؤون، سربلند و عاری از صدای توپ و تانک باشند.
رهبر حزب اسلامی اظهاراتی را در مورد چگونه‌گی موجودیت نظام و حکومت‌داری نیز بیان داشته به یک حکومت قوی تاکید نمود.
او گفت که ما به یک حکومت مرکزی نیرومند ضرورت داریم، شرکت سهامی و تقسیم قدرت در ایتلاف‌ها راه حل نیست و در شرایط کنونی افغانستان به یک حکومت مرکزی قوی نیاز دارد.
اخیرا ایالات متحدۀ امریکا بزرگ‌ترین موشک غیر هسته‌یی‌اش را که مادر تمام بم‌ها گفته شد، در ولایت ننگرهار بالای جنگ‌جویان گروه داعش پرتاب کرد.
گلبدین حکمت‌یار هرچند به گونۀ مستقیم چیزی نگفت اما با اشاره به همین مسئله گفت کشورها نباید افغانستان را میدان آزمایش سلاح‌های خود و میدان رقابت‌های سیاسی و نظامی‌شان بسازند.
این فرمان‌دۀ جهادی اظهار داشت که بعد از این باید ما در همه صفوف چه در قریه، در سطح کشور یا در خانه‌واده و حزب رهبران منتخب داشته باشیم.
رهبر حزب اسلامی گروه طالبان را به پیوستن به روند صلح از طریق مذاکره فرا می‌خواند و می‌گوید که این گروه از طریق جنگ هرگز موفق به برآورده‌شدن اهداف‌شان نخواهند شد.

مشاهده در منبع اصلی