اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 2 سنبله , 1397

حکمتیار به طالبان: از طریق زور نمی توانید حکومت کنید

گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید طالبان هرگز موفق نخواهند شد از طریق زور بالای مردم افغانستان حکمت کرده و به آرزوی‌شان برسند.
گلبدین حکمت‌یار که به تازه‌گی وارد ولایت لغمان شده و روز گذشته در میانِ به شمول والی ننگرهار، شماری از مقام‌های حکومتی و بزرگان قومی در لغمان صحبت می‌کرد، این سخنان را بیان داشت.
حکمت‌یار که خود از جمله نمادهای جنگی تا یک‌سال گذشته به شمار می‌آمد، ضمن آن که تاکید کرد باید این جنگ باید به پایان برسد یادآور شد که اگر ما تصور کنیم دیگران بیایند و به ما صلح بیاورند، ممکن نیست و این صلح را باید خود ما بیاوریم.
او با اظهار این مطلب خطاب به طالبان که زمانی که ما جهاد را شروع کرده بودیم شما پیدا نشده بودید، گفت پیام من به طالبان این است که از این جنگ چیزی نمی‌توانند به دست بیاورند، به جز این‌که افغانان کشته شوند و خانه‌شان ویران شود.
آقای حکمت‌یار یادآور شد که کار بزرگ این است تا دست به دست هم دهیم و اهدافی را که داریم، از این راه به آن نایل شویم.
رهبر حزب اسلامی خاطرنشان ساخت که افغانستان حکومت زور اگر از طریق زور یا هر طریق دیگر باشد را نمی‌خواهد و در گذشته جهاد یک فریضه بود حالا صلح یک فریضه و یک آرمان پاک است.
این در حالی‌ست که حکمت‌یار هفتۀ گذشته وارد ولایت لغمان شد و در کابل نیز به استقبال حضور او تصویرهای بزرگش در شاه‌راه‌ها نسب گردیده‌است.

مشاهده در منبع اصلی