اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 سنبله , 1397

از نادیده گرفتن نگرانی مردم بدخشان توسط حکومت تا سقوط ولسوالی زیباک به دست طالبان

در پی از نگرانی‌های پی‌هم مردم بدخشان در این زمینه، سرانجام ولسوالی زیباک این ولایت پس از حملۀ گروه طالبان، به دست این گروه سقوط کرد.
باشنده‌گان ولسوالی زیباک و ولسوالی اشکاشم در هم‌سایه‌گی زیباک می‌گویند که گروه طالبان روز گذشته از وردوج بالای این ولسوالی حمله‌های‌شان را آغاز کرده‌اند.
این گروه پس از تصرف چند پاس‌گاه، سرانجام روز جمعه موفق گردیدند که با تصرف زیباک یک ولسوالی دیگر را نیز به قلم‌رو زیر تصرف‌شان اضافه نمایند.
تا به حال ولسوالی وردوج از حدود دوسال به این‌طرف زیر تصرف گروه طالبان بود و با آن‌که بارها باشنده‌گان زیباک و بهارک از حملۀ احتمالی طالبان از وردوج بالای این ولسوالی‌ها سخن گفتند، با وجود وعده‌های پی‌هم، هیچ واکنش نظامی از سوی حکومت به آن صورت نگرفت.
ولسوالی زیباک از طریق بندر کوهستانی توپ‌خانه با پاکستان مرز مشترک دارد و برخی از باشنده‌گان بدخشان می‌گویند در صورتی که عملیات به هدف باز‌پس‌گیری آن صورت نگیرد، این ولسوالی و وردوج در پهلوی آن به پناه‌گاه کلیدی طالبان تبدیل خواهد شد.
گفته می‌شود در حال حاضر طالبان برای تصرف ولسوالی اشکاشم که با کشور تاجیکستان مرز مشترک دارد، در حال برنامه‌ریزی هستند.
پیش از این سال گذشته طالبان یک بار از وردوج بالای بهارک نیز حمله کرده و این ولسوالی را به تصرف‌شان در آوردند اما دوباره نیروهای امنیتی موفق به شکست‌شان شدند.
در این مدت بارها باشنده‌گان و فعالان مدنی بدخشان از تصرف بخش‌های بیش‌تر بدخشان توسط طالبان سخن گفتند اما حکومت هم‌چنان تا کنون در این زمینه در خاموشی مطلق به سر می‌برد.

مشاهده در منبع اصلی