اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 سنبله , 1397

ریاست اجرایی: مسؤولیت اولی در حادثۀ قول اردوی شاهین متوجه عبدالله حبیبی و قدم شاه شهیم نبود

ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در واکنش به تعیین عبدالله حبیبی وزیر پیشین دفاع ملی و قدم شاه شهیم رییس پیشین ستاد ارتش می‌گوید مسؤولیت اصلی در حمله به قول اردوی شاهین به دوش آنان نبود.
مجیب‌الرحمان رحیمی، سخن‌گوی رییس اجرایی پیش از چاشت روز پنج‌شنبه(۷ ثور) در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که وزیر پیشین دفاع و رییس پیشین ستاد ارتش افغانستان مسؤولیت کلیت ارتش افغانستان را به دوش داشتند اما در حادثه‌یی که در مزار اتفاق افتاد، مسؤولیت اولی متوجه آنان نبود.
آقای رحیمی افزود مسؤولیت نخست بر می‌گردد به قومندانان قول اردو و مسؤولانی که در آن‌جا بودند و تحقیقات هم جریان دارد که اگر در تحقیقات اتهامی یا غفلتی به صورت مستقیم متوجه وزیر دفاع پیشین و رییس پیشین دفاع شود، این گپ جداگانه است.
او گفت هم وزیر به یک دورۀ طولانی در ارتش خدمت کرده و هم رییس ستاد ارتش در دوره‌های مختلف در جهاد و مقاومت حضور داشت و یک سنت اخلاقی به جا گذاشته تصمیم به استعفا گرفتند.
سخن‌گوی رییس اجرایی گفت حکومت به خاطر این‌که این دو مقام پیشین ارشد حکومت افغانستان احساس امنیت کنند، اقدام به تعیین‌شان به حیث سفیر کرده‌است.
این در حالی‌ست که پس از حمله بالای قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ که منجر به کشته‌شدن بیش از ۱۳۰ تن از نیروهای امنیتی گردید، عبدالله حبیبی و قدم شاه شهیم ظاهرا از مقام‌های‌شان استعفا کردند.
اما پس از استعفای آنان، حکومت وحدت ملی آقای حبیبی را به حیث سفیر افغانستان در اردن و آقای شهیم را به عنوان سفیر در قزاقستان تعیین کرد.
از سویی، برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان و سیاسیون به این تصمیم حکومت مبنی بر تعیین چهره‌های نظامی در پست‌های دپلماتیک معترض اند و حتا می‌گویند این مقام‌ها باید به خاطر روی‌داد قول اردوی شاهین باید مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار گیرند.
سید علی کاظمی، یکی از اعضای مجلس نماینده‌گان امروز در مراسمی به مناسبت روز پیروزی مجاهدین گفت که این‌ها باید محاکمه می‌شدند و باید محاکمه شوند.

مشاهده در منبع اصلی