اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 8 سنبله , 1397

کاهش تلفات ملکی اما افزایش تلفات زنان و کودکان؛ در سه ماه ۱۲۸۲ تن کشته و زخمی شده اند

یوناما ضمن این‌که از افزایش تلفات زنان و کودکان در سه‌ماه نخست سال جاری خبر می‌دهد، از تلفات بیش از ۲۰۰ تن در این مدت در کشور نیز سخن می‌گوید.
در گزارش جدید یوناما که امروز در همین رابطه به نشر رسید، گفته شده که در سه‌ماه نخست سال جاری ۱۲۸۲ مورد تلفات به افراد ملکی وارد شده که از این میان ۷۱۵تن کشته و ۱۴۶۶ نفر زخمی گردیده‌اند.
هرچند نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان در این گزارش می‌گوید که تلفات غیر نظامی در مقایسه به زمان مشابه در سال ۲۰۱۶ چهاردرصد کاهش یافته‌است.
در این گزارش مانند سال گذشته درگیری‌های زمینی، مواد انفجاری تعبیه‌شده و حمله‌های انتحاری و گروهی از عوامل تلفات غیر نظامی گفته شده‌است.
یوناما هم‌چنان دلیل کاش تلفات غیر نظامیان را کاهش ۱۹ درصدی این تلفات در درگیری‌های زمینی میان نیروهای امنیتی و شورشیان عنوان کرده اما می‌گوید با درنظرداشت میزان بی‌پیشینۀ بی‌جاشده‌گان داخلی در سال ۲۰۱۶، احتمالا کوچ مردم از چندین ساحۀ متاثر از جنگ نیز انگیزۀ کاهش در شمار تلفات افراد ملکی بوده‌است.
در این جمع، از نظر موقعیت جغرافیایی بیش‌ترین تلفات افراد ملکی از ناحیۀ حمله‌های انتحاری و گروهی در شهر کابل وارد شده، در حالی‌که ولایت‌های هلمند، قندهار، ننگرهار و ارزگان پس از کابل بیش‌ترین تلفات را داشته‌اند.
شورشیان مخالف مسلح در جریان این سه ماه ۶۲ درصد تلفات ملکی را با آمار ۱۳۵۳ نفر شامل ۴۴۷ کشته و ۹۰۶ زخمی به غیر نظامیان وارد ساخته‌اند.
اما یوناما تلفات در پی حمله‌های گروهی را بی‌پیشینه می‌داند و می‌گوید ۳۷۴ غیر نظامی به شمول ۱۰۸ کشته و ۲۶۶ زخمی در این حمله‌ها به افراد ملکی وارد شده‌است.
در این جریان یوناما ۱۴۸ مورد تلفات ملکی را شامل ۷۲ کشته و ۷۶ زخمی از ناحیۀ عملیات‌های هوایی ثبت کرده که به گفتۀ این نهاد، افزایش نگران‌کننده‌یی را در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشتۀ میلادی نشان می‌دهد.
در همین حال گزارش از تلفات زنان و کودکان افزایش را نشان می‌دهد که یوناما از این ناحیه به شدت اظهار نگرانی می‌کند و در گزارش جدیدش می‌گوید که این تلفات ۲۴ درصد افزایش یافته‌است.
تلفات خانم‌ها ۲۷۳ مورد شامل ۸۸ کشته و ۱۸۵ زخمی و تلفات کودکان ۷۳۵ مورد شامل ۲۱۰ کشته و ۵۲۵ زخمی به ثبت رسیده‌است.
دلیل افزایش آمار تلفات زنان عملیات‌های هوایی و حمله‌های انتحاری و گروهی گفته شده که مرگ خانم‌ها ۵۴ درصد و زخمی‌شدن‌شان ۱۳ درصد افزایش یافته و هم‌چنان تلفات کودکان سه درصد افزایش یافته که کشته‌شدن ۱۷ کودک را در سه ماه نشان می‌دهد.
یوناما از طرف‌های درگیری جنگ می‌خواهد تا در منازعات مسلحانه اقدامات فوری و نیرومند را در زمینۀ حفاظت به‌تر از افراد ملکی روی‌دست گیرند.
تادامیچی یامامتو، فرستادۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید با ملاحظه به تلفات رو به افزایش زنان و کودکان، افراد ملکی اکثرا متحمل زیان‌های نشای از جنگ می‌شوند.

مشاهده در منبع اصلی