اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 14 جوزا , 1397

محاکمۀ یک عضو سابق گروۀ طالبان در آلمان آغاز شد

محاکمۀ یک عضو سابق گروۀ طالبان که در جریان مصاحبه‌اش عضویت خود را در این گروۀ تایید کرده‌است، آغاز شد.
به اساس گزارش دویچۀ‌وله، سارنوالی آلمان علیه این پناه‌جو که خودش را جنگ‌جوی اسبق گروۀ طالبان خوانده، به‌خاطر نقض قانون کنترول سلاح‌های جنگی و اقدام به قتل جمعی در دو مورد شکایت کرده‌است.
فردی که زیری تحقیق دادگاهی آلمان قرار گرفته، واجد س، نام دارد و حدود دوماه قبل در پاسخ به سوال‌های، آیا کلاشینکوف هم‌داشتی و اگر داشتی، آیا بر پولیس هم‌شلیک کرده‌ای؟ پاسخ بلی را گفته‌است.
این فرد که ۲۸ سال دارد و تبعه افغان می‌باشد، آغاز محاکمه‌اش روز چهار شنبه در برلین پایتخت آلمان آغاز شد.
گفتنی‌ست که واجد س، گفته‌است که در سال ۲۰۰۹ میلادی به عضویت گروۀ طالبان درآمده و ساحه که فعالیت می‌کرده، در شمال کابل؛ یعنی در ولایت کاپیسا بوده‌است.
این عضو سابق گروۀ طالبان هم‌چنان گفته‌است زمانی‌که در آغاز عضویت این گروه را گرفت، مواد غذایی و مهمات تهیه می‌کرده، اما در سال ۲۰۱۴ میلادی رسما وارد میدان نبرد شده که در جریان این حملات در در ولایت کاپیسا بالای افراد ملکی و نظامی نیز شلیک کرده‌است.
باید خاطر نشان کرد که واجد س، این‌همه اظهارات را در جریانی مصاحبه‌اش به ادارۀ امور پناه‌هنده‌گان و مهاجران آلمان داده‌است.
پولیس آلمان پس از اظهارات این فرد، آن را در سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالت زاکسن انهالت آلمان دست‌گیر کرده‌است.
به‌دست‌آوردن دورنمایی به‌تر زنده‌گی برای مانده در اروپا از جمله دلایلی بوده که این عضو سابق گروۀ طالبان چنین حرف‌های را به ادارۀ امور پناه‌هنده‌گان و مهاجران آلمان اظهار کند.
گفتنی است که دادستانی کل آلمان فدارال علیه ۷۰ تن دیگر به ظن عضویت در گروۀ طالبان، اقامۀ دعوا کرده‌است.

مشاهده در منبع اصلی