اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 4 سنبله , 1397

افزایش تهدیدها علیه آزادی مطبوعات در جهان؛ افغانستان جایگاهش را حفظ کرد

سازمان گزارش‌گران بدون امروز با نشر گزارش تازه در مورد وضعیت آزادی مطبوعات و رده‌بندی جهانی آن در سال ۲۰۱۷ درجهان می‌گوید که تهدیدها علیه آزادی رسانه‌ها در حال افزایش اند.
در گزارش سازمان گزارش‌گران بدون مرز آمده که افغانستان توانسته جایگاۀ سال پارش را حفظ کند که در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در شمارۀ ۱۲۰ام در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار گرفته بود.
به بنیاد گزارش این سازمان دلیل این که افغانستان توانسته جایگاه‌اش را حفظ کند، تلاش‌های روزنامه‌نگارن افغان و کوشش آن‌ها برای اطلاع‌رسانی در مواقع مختلف بوده‌اند.
بر اساس گفته‌های این سازمان، باوجود آن‌که در آزادی اطلاع‌رسانی در افغانستان تغییراتی رونما نگردیده؛ اما اعلام آماده‌گی دولت برای ایجاد یک منیکانیزم درست برای حفظ روزنامه‌نگارپان نیز از سایر دلیل‌های شده تا این کشور جایگاه‌اش را حفظ کند.
در گزارش آمده که خبرنگاران و رسانه‌ها در ساحات زیر کنترول مخالفان مسلح دولت افغانستان نمی‌توانند، که اطلاع‌رسانی کنند و این امر باعث عدم دست‌رسی مردم به اطلاعات شده‌است.
این سازمان نیز گفته که ناروی از کشورهای است که از لحاظ آزادی مطبوعات در صدر جدول قرار گرفته، اما برخلاف کوریایی شمالی پایین‌ترین جایگاه را به دلیل عدم آزادی رسانه‌ها را در کشورش اخذ کرده‌است.
سازمان گزارش‌گران بدون مرز که مقر آن در پاریس است و وضعیت آزادی مطبوعات را در ۱۸۰ کشور جهان تحت بررسی قرار داده، هشدار داده که آزادی رسانه‌ها در سال‌ها اخیر زیر حملۀ گروه‌ها مختلف قرار گرفته‌است.
این سازمان گفته‌است که وضعیت آزادی مطبوعات در دوسوم کشورهای جهان هشدار دهنده است که اگر به این وضعیت توجه نشود، سایر آزادی که حقوق شهروندان جهان است، قابل تضمین نخواهد بود.
در گزارش نشر شده توسط سازمان گزارش‌گران بدون مرز، ایالات متحده امریکا نیز ۲ امتیاز را از دست داده و در جایگاهی ۴۳ام قرار گرفته و این سازمان دونالد ترامپ را متهم می‌کند که به طور سیستماتیک از رسانه‌ها شکایت می‌کند.

مشاهده در منبع اصلی