اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 25 جوزا , 1397

یوناما: افغانستان در مبارزه با فساد پیشرفت داشته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در گزارشی اعلام کرده که دولت این کشور در مبارزه با فساد، با وجود چالش‌های عمده، پیشرفت‌هایی داشته است.
دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) این گزارش ۸۶ صفحه‌ای را روز سه‌شنبه (۵ ثور/اردیبهشت) زیر عنوان “مبارزه افغانستان در برابر فساد: میدان نبردی دیگر” در کابل منتشر کرد. در این گزارش معیار مشخصی برای ارزیابی پیشرفت افغانستان در مبارزه با فساد در نظر گرفته نشده، اما گفته شده که در چند زمینه پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است.
در گزارش توظیف کمیته‌ای برای تدوین برنامه ملی مبارزه با فساد در پنج وزارتخانه پردرآمد به دستور اشرف غنی، رئیس جمهوری، به عنوان “امیدبخش‌ترین پیشرفت” در مبارزه با فساد در افغانستان خوانده شده است.یوناما افزوده که “بهبود کنترل مدیریت امور مالی” دولت باعث “پیشرفت قابل ملاحظه‌ای” در امر مبارزه با فساد شده، چرا که از نظر این دفتر زمینه شفافیت روندهای تدارکاتی و افزایش درآمد گمرکی، مالی و غیرمالیاتی را فراهم کرده است.نمایندگی سازمان ملل همچنین مشارکت جامعه مدنی، جلب حمایت مردمی در عرصه مبارزه با فساد را ستوده است. گزارش یوناما از بازنگری قانون کیفری افغانستان و رعایت مفاد کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل در آن نیز یادآوری کرده است.با وجود این، گزارش نمایندگی سازمان ملل تاکید کرده که هنوز هم افغانستان با چالش‌های بزرگی در مبارزه با فساد مواجه است که نیاز است دولت این کشور تلاش‌های خود را در این زمینه افزایش دهد.نویسندگان گزارش مدیریت امور مالی دولت را همچنان “بسیار آسیب‌پذیر” می‌دانند و فساد در دستگاه قضایی کشور را “چالشی بزرگ” در برابر تلاش‌های دولت در راستای مبارزه با فساد دانسته‌اند.دفتر نمایندگی سازمان ملل همچنین به این باور است که بزرگ‌ترین چالش در مبارزه با فساد در افغانستان نیاز به اصلاحات نیست، بلکه نیاز به اجرای موثر اصلاحاتی که در این کشور روی دست گرفته شده است.تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته که سازمان ملل از پیشرفت‌های که صورت گرفته استقبال می‌کند، اما دولت این کشور برای آینده بهتر باید به معضل فساد رسیدگی و آن را ریشه‌کن کند.رئیس یوناما همچنین تاکید کرده که دولت باید به “فرهنگ معافیت” از پیگرد پایان دهد و میزان پاسخگویی و شفافیت در ارائه خدمات عمومی، منابع مالی و منابع طبیعی را بالا ببرد و از آن حمایت کامل کند.در مقدمه این گزارش نقل قولی از اشرف غنی، رئیس جمهوری آورده شده که در آن آمده “با هر پیمانه‌ای که سنجیده شود، افغانستان یکی از فاسدترین کشورها در روی زمین است. پنجاه سال جنگ تقریبا مستمر کنترل اجتماعی و نهادی را از بین برده است.”در نقل قول دیگری از فرانسیس فوکویاما، صاحب نظر مشهور آمریکایی به “ریشه سیاسی فساد” و “نقش “بازیگران قدرتمند” در آن اشاره شده است. فوکویاما گفته که “منابع فساد عمیقاً سیاسی است. بدون استراتژی سیاسی برای غلبه بر این مشکل، هر راه حل دیگری ناکام خواهد شد.”در سال‌های اخیر سازمان شفافیت بین‌الملل افغانستان را در ردیف فاسدترین کشورهای جهان قرار می‌دهد. این سازمان در رتبه‌بندی کشورها برای سال ۲۰۱۶، افغانستان را در رتبه ۱۶۹ از ۱۷۶ قرار داد که بیانگر جایگاه نسبتاً بهتر این کشور نسبت به سال قبل است.

مشاهده در منبع اصلی