اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 19 سنبله , 1397

رحیمی: طالبان رسما یک جریان تروریستی است

سخنگوی ریاست اجرایی کشور امروز پنجشنبه 31 حمل 1396 طی یک نشست خبری در خصوص مسایل کشور وضاحت داد.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در این نشست در خصوص اینکه طالبان یک گروه سیاسی است که باید با آنان گفتگو شود گفت: طالبان رسما یک جریان تروریستی هستند که دست به اعمال جنایتکارانه و تخریبکارانه می زنند و یک جریان سیاسی در افغانستان نیستند.

رحیمی بیان کرد: هیچ حکومتی از دید حکومت افغانستان نباید دست به چنین اقدامی بزند و اگر چنین اعلامی از طرف هر حکومتی صورت بگیرد از نظر ما محکوم است. طالبان حق دارند که خشونت و تروریزم را کنار بگذارند و از دستاوردهای کشور دفاع کنند، وارد جریان سیاسی در کشور بشونند و فعالیت داشته باشند.
سخنگوی ریاست اجرایی کشور افزود: روس ها نگرانی امنیتی دارند و اعلان هایی کرده اند که با طالبان تماس دارند اما به هیچ صورت آنان را به رسمیت نمی شناسند و کمک تسلیحاتی و نظامی انجام نداده اند.

وی، درخصوص اجازه ورود نداشتن جریان های بی طرف، رسانه ها و جامعه مدنی به محل پرتاب مادر بمب ها در اچین ننگرهار اظهار کرد: تحقیقات تا اکنون جریان دارد و نهادهای امنیتی در این مورد اطلاعات را ارایه می کنند. هرلحظه که ارزیابی ها تکمیل و امنیت تامین شود، زمینه حضور خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از طرف حکومت فراهم می شود.

رحیمی افزوده است که تنها مراکز داعش و ترویست ها هدف قرار گرفته است و اظهار می کند: پرتاب این بمب میان مرز افغانستان و پاکستان، یک پیام واضح برای پاکستان است که در سیاستش در حمایت از تروریستان تجدید نظر کند.

سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی،درخصوص هشدار مسعود به برکناری وی و بی ثباتی کشور بیان کرد: مسعود در صحبتش تاکید کرده است که افغانستان نیازمند صلح، ثبات و اجماع ملی است و تصمیم های عجولانه این روند را دچار آسیب می کند و فکر نمی کنم که از جنگ داخلی حرف زده باشد.

وی، یادآور شد که در خصوص عزل آقای مسعود با ریاست اجرایی مشورت نشده است و اضافه کرد: در روند های دمکراتیک ایتلاف ها شکل می گیرند و شکسته می شوند اما در هر صورت به این معنا نیست که به طرف جنگ داخلی یا بی ثباتی برویم.

رحیمی افزود: سیاستمداران افغانستان حق دارند که روند دمکراتیک را در چوکات قانون و قاعده بازی مرسوم دنبال کنند و نگرانی در مورد جنگ داخلی و بحران وجود ندارد و به کسی اجازه این مورد داده نمی شود.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی